Fiasko opłacone miliardem dolarów

OSZ, FOT. BETTER PLACE
opublikowano: 29-05-2013, 00:00

Better Place, izraelska firma, która wierzyła, że dzięki jej pomysłowi większość benzynowych aut świata zastąpią elektryczne modele, ogłosiła plan likwidacji.

Założycielem Better Place jest Shai Agassi, cudowne dziecko ery high- -tech. Inżynier chciał zmienić świat dzięki budowie sieci wymiany akumulatorów. Podczas długich podróży kierowcy mogli zatrzymać się na jednej ze stacji i zamiast długiego ładowania w kilka minut wymienić akumulator na gotowy. W ciągu pięciu lat pozyskał około 850 mln USD m.in. od General Electric, HSBC czy EBI. Największym udziałowcem firmy była Israel Corp. kontrolowana przez miliardera Idana Ofera. Agassi namówił do współpracy nawet francuski koncern Renault, który w ramach partnerstwa z Better Place zdecydował się na modyfikację elektrycznego sedana fluence. Inżynier obiecywał, że do końca 2011 r. na izraelskich drogach będzie jeździło 5 tys. aut korzystających z jego pomysłu, a do 2016 r. większość sprzedawanych na tym rynku będzie miało napęd elektryczny. Rzeczywistość brutalnie zweryfikowała plany: po drogach jeździ ledwie tysiąc aut korzystających Better Place, a Agassi w 2012 r. w roku został zmuszony do ustąpienia ze stanowiska prezesa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: OSZ, FOT. BETTER PLACE

Polecane