FIFA i UEFA nie uznają kuratora w PZPN

opublikowano: 22-01-2007, 12:39

FIFA i UEFA nie uznają ustanowionego przez ministra sportu Tomasza Lipca kuratora w Polskim Związku Piłki Nożnej.

FIFA i UEFA nie uznają ustanowionego przez ministra sportu Tomasza Lipca kuratora w Polskim Związku Piłki Nożnej - poinformowano we wspólnym komunikacie obu organizacji.

FIFA i UEFA podkreśliły, że zawieszony zarząd pozostaje jedynym uznawanym organem władzy w polskim futbolu. W najbliższych dniach międzynarodowe władze piłkarskie zdecydują, jakie podejmą działania w odpowiedzi na decyzję ministra Lipca, która jest złamaniem artykułu 17. statutu tej organizacji.

"FIFA i UEFA są zaskoczone decyzją ministra sportu Tomasza Lipca, który ustanowił kuratora w Polskim Związku Piłki Nożnej. Ruch ten jest nie tylko naruszeniem podstaw autonomii zagwarantowanych federacji sportowej, ale jest także podkopaniem wszystkich kroków, jakie polski rząd podjął za pośrednictwem grup roboczych, które miały znaleźć rozwiązania najkorzystniejsze dla rozwoju piłki nożnej w Polsce" - głosi komunikat obu organizacji.

W komunikacie zaakcentowano, że FIFA i UEFA wielokrotnie ostrzegały polski rząd przed konsekwencjami zawieszenia zarządu PZPN na mocy artykułu 23. ustawy o sporcie kwalifikowanym. Obie organizacje w ostatnich dwóch latach wielokrotnie namawiały do zmiany wspomnianego artykułu, który jest sprzeczny ze statutem FIFA.

Jednocześnie FIFA i UEFA wyraziły pełne poparcie dla piątkowej decyzji zarządu PZPN o zwołaniu nadzwyczajnego zajazdu wyborczego na 31 marca. Miałby on powołać władze na podstawie nowego statutu, który walne zgromadzenie związku przyjął 7 stycznia.

W piątek minister sportu Tomasz Lipiec zawiesił zarząd PZPN. Do czasu wyboru nowych władz związkiem będzie kierował kurator Andrzej Rusko. (PAP)

 

DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane