FIFA nadal po macoszemu traktuje żeńską piłkę

opublikowano: 08-03-2019, 14:05

Cztery lata po tym, jak policja dokonała nalotów na hotel i biura urzędników piłkarskich oraz centralę FIFA w Zurychu w 2015 r. w skandalu, który zagroził istnieniu tej organizacji, pławi się ona w gotówce.

Osoby znające się na finansach FIFA twierdzą, że w czteroletnim okresie obejmującym Puchar Świata w 2018 r. rezerwy organizacji wzrosły do 2,74 mld USD, a przychody do 6,4 mld USD..

FIFA
Zobacz więcej

FIFA Reuters/Forum

Mimo tak znaczącego wzrostu nadal istnieją ogromne dysproporcje w finansowaniu piłki nożnej w wydaniu męskim i kobiecym. Ubiegłoroczne Mistrzostwa Świata to dobry przykład. Francja za zdobycie tytułu mistrzowskiego otrzymała  38 mln USD z FIFA, tymczasem mistrzowski zespół wśród kobiet w lipcu tego roku zarobi zaledwie 4 mln USD

Najbardziej denerwujące dla krytyków jest fakt, że przepaść finansowa wydaje się rosnąć. FIFA podwoiła ogólny fundusz nagród pieniężnych do 30 mln USD od ostatniego Pucharu Świata Kobiet w Kanadzie w 2015 roku. Ale ta całkowita kwota jest mniejsza niż wzrost o 40 mln USD, które otrzymają męscy mistrzowie świata w 2022 roku – a łącznie pula nagród wyniesie bagatela 440 mln USD..

Różnica między nagrodami pieniężnymi mężczyzn i kobiet jest absurdalna" - powiedziała Tatjana Haenni, która w 2017 roku ustąpiła ze stanowiska szefa kobiecej piłki nożnej FIFA. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, AP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy