Filar znaczy podpora

WK
opublikowano: 11-12-2008, 00:00

Jak ważne dla każdego regionu są działające na ich terenie firmy, nie trzeba tłumaczyć nikomu. Duże przedsiębiorstwo to duże wpływy — z tytułu różnego rodzaju opłat i podatków — do lokalnego budżetu. To także dużo miejsc pracy.

iększość dużych firm postrzega jednak swoją rolę w regionie znacznie szerzej. I to właśnie one mają szansę na uzyskanie przyznawanego przez czytelników "Pulsu Biznesu" tytułu Filar Polskiej Gospodarki.

Według językoznawców, słowo "filar" sięga pierwszych wieków naszej ery i pochodzi z epoki tzw. późnej łaciny. Jego podstawowe znaczenie jest ściśle związane z architekturą — filarem nazywa się podporę konstrukcji budowlanej, głównie mostu czy wiaduktu. Filar podpiera konstrukcje wiszące, na które działają duże siły. Jego rola jest więc bardzo ważna.

Znaczenie tego słowa zostało przeniesione na ludzi. Mówimy, że ktoś jest filarem czegoś: grupy, zespołu sportowego czy artystycznego. W przypadku "filarów gospodarki" przesunięcie znaczenia poszło jeszcze dalej. Bo tu filarami są firmy, czyli zespoły wspólnie działających ludzi. To oni są podporą gospodarki, czyli — z punktu widzenia lingwistyki — czegoś dość abstrakcyjnego…

Ale to, co z lingwistycznego punktu widzenia jest abstrakcją, z punktu widzenia ekonomii ma wymiar niezwykle konkretny. Tak też właśnie ma się sprawa z wybieranymi co roku przez "Puls Biznesu" i jego czytelników Filarami Polskiej Gospodarki, czyli najważniejszymi w regionach dużymi firmami. W tym roku ich listę opracowaliśmy już po raz piąty.

Skoro Filar Polskiej Gospodarki to firma uznana za najważniejszą w regionie, warto wyjaśnić, jak rozumiemy pojęcie "region". W większości jest to po prostu województwo. Ale z jednym wyjątkiem. Postanowiliśmy oddzielić Mazowsze od Warszawy, która jest największym w kraju skupiskiem przedsiębiorstw. Filary wyłoniliśmy zatem spośród firm zarejestrowanych w szesnastu województwach oraz — osobno — w Warszawie.

Nie wybieraliśmy ich jednak spośród tysięcy przedsiębiorstw zarejestrowanych w poszczególnych regionach, lecz z grona wstępnie wyselekcjonowanego przez współpracującą z naszą redakcją wywiadownię gospodarczą Dun and Bradstreet. To ona opracowała siedemnaście regionalnych list firm nominowanych do tytułu. Znalazło się na nich średnio po 20 największych przedsiębiorstw z każdego województwa i ze stolicy.

Nie wystarczyło jednak być firmą dużą, by zakwalifikować się do grona pretendentów. Kandydatem do miana Filaru Polskiej Gospodarki mogły zostać wyłącznie te firmy, które:

- w 2007 r. osiągnęły przychody netto nie mniejsze niż 50 mln zł,

- w swej historii nie mają odnotowanej upadłości i nie składały wniosku o jej ogłoszenie,

- działają na polu charytatywno-społecznym i angażują się w rozwój regionu,

- mają przynajmniej część polskiego kapitału,

- wykazują stałą tendencję wzrostową (dopuszczalny 5 proc. spadek) przychodów ze sprzedaży i zysków,

- nie zalegają z płatnościami wobec kontrahentów.

Spośród tak wyselekcjonowanych pretendentów, czytelnicy "Pulsu Biznesu" wybrali, w drodze głosowania, 17 Filarów Polskiej Gospodarki. Czyli firm, które są ważnymi pracodawcami, płatnikami podatków, ale także "obywatelami" swoich regionów, wspierającymi najróżniejsze lokalne inicjatywy społeczne. To właśnie ten "obywatelski" aspekt decyduje o wyjątkowości naszych Filarów na tle innych rankingów przedsiębiorstw.

Przy opracowaniu tegorocznej listy braliśmy pod uwagę wyniki firm z wyjątkowo dobrego pod względem koniunktury gospodarczej roku 2007. Sprawiło to, że wśród kandydatów do tytułu znalazło się wiele przedsiębiorstw, które — choć duże i aktywne społecznie — wcześniej nie miały szansy trafić do grona nominowanych. W tym roku ją zyskały. Czy utrzymają się w tym gronie również w następnym rankingu? Czas pokaże.

A na razie zapraszamy do zapoznania się z Filarami Polskiej Gospodarki 2008.

44,7

tys. Tyle głosów za pośrednictwem internetu i SMS-ów oddali na swoich faworytów czytelnicy "Pulsu Biznesu" w tegorocznej edycji rankingu "Filary Polskiej Gospodarki".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WK

Polecane