Filmowe lato

Patrycja Pustkowiak
opublikowano: 09-07-2021, 14:30

Po feralnym pandemicznym roku, kiedy wydarzenia kulturalne nie mogły dojść do skutku, tego lata powracają najważniejsze festiwale filmowe. Uczestnicząc w nich, będzie można zobaczyć najciekawsze światowe produkcje, spotkać się z wybitnymi twórcami filmowymi czy wysłuchać koncertów. Nie doszłyby do skutku bez udziału sponsorów, dla których ich finansowanie bywa kulturalną i społeczną misją.

Związki kultury z pieniędzmi bywają ryzykowne, ale jedno jest pewne – bez nich jej istnienie znalazłoby się pod znakiem zapytania. Festiwale filmowe – jeden z najważniejszych punktów kulturalnej, letniej oferty cieszący się wielkim zainteresowaniem publiczności – to nie tylko uczta dla kinomanów, ale też konkretne finansowe wsparcie, jakiego udzielają im sponsorzy. Co będzie można zobaczyć na nich w tym roku i kto je wspiera?

Od morza do gór

BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane:
BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane:
To najdłuższy wakacyjny festiwal filmowy skierowany do turystów odwiedzających Sopot, Zakopane i Giżycko. Trwa przez cały lipiec i sierpień.
Picasa

Wśród mecenasów znajduje się BNP Paribas.

– Grupa BNP Paribas już od ponad stu lat angażuje się w rozwój kinematografii w Europie pod hasłem #welovecinema przez odnawianie starych filmów, wsparcie innowacji kinowych oraz festiwali filmowych. W tym roku aż trzech – Festiwalu Filmów – Spotkań NieZwykłych, BNP Paribas Green Film Festiwal i BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane – wymienia Małgorzata Wasiuk, dyrektor departamentu strategii marki i aktywizacji w Banku BNP Paribas.

Festiwal Filmów – Spotkań NieZwykłych już za nami. Miał miejsce w Sandomierzu w ostatni weekend czerwca, ale do końca roku jest dostępny dla kinomanów w formie online. Natomiast przez cały lipiec i sierpień trwa najdłuższy wakacyjny festiwal filmowy skierowany do turystów odwiedzających Sopot, Zakopane i Giżycko – BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane. Wtorki, czwartki i niedziele to pokazy pod patronatem banku poświęcone tematyce celów zrównoważonego rozwoju. Jak zapewnia Małgorzata Wasiuk, poza seansami pod gwiazdami na widzów czekają dodatkowe atrakcje, choćby największy na sopockim molu ogródek – przyjazna środowisku kawiarnia festiwalowa Koło Molo, która udziela zniżek rowerzystom i posiadaczom kart wydanych przez Bank BNP Paribas.

Natomiast BNP Paribas Green Film Festival rozpocznie się 15 sierpnia w Krakowie. To festiwal, który promuje proekologiczne postawy, a w czasie jego trwania będzie można nie tylko zobaczyć ciekawe filmy (m.in. dokument „Watson” o kapitanie Paulu Watsonie – założycielu organizacji Sea Shepherd, „Siostry rzeki” w reżyserii Cecylii Malik opowiadające o podróży Wisłą od jej źródeł aż po ujście czy „Nadzieja umiera ostatnia” – film Jonathana L. Ramseya, twórcy obrazu „Można panikować”, o grupie młodych polskich aktywistów), ale także wziąć udział w warsztatach ekologicznych, spotkaniach edukacyjnych, wykładach i innych działaniach artystycznych ukierunkowanych na promowanie stylu życia sprzyjającego naszej planecie. W tym roku, obok trwającego tydzień festiwalu w Krakowie, organizatorzy zaplanowali także specjalny tour po innych polskich miastach. Festiwalowe produkcje zawitają m.in. do Warszawy, Trójmiasta, Wrocławia, Katowic czy Częstochowy.

Dlaczego BNP Paribas zaangażował się w te kulturalne przedsięwzięcia?

– Chcemy otwarcie komunikować o stojących przed nami wyzwaniach i promować odpowiedzialne postawy, również poprzez kinematografię. Partnerstwo z trzema festiwalami to tylko część działań na rzecz 17 celów zrównoważonego rozwoju zawartych w Agendzie 2030, której partnerem Bank BNP Paribas został w 2017 r. – tłumaczy Małgorzata Wasiuk.

Aktywne wspieranie realizacji celów zrównoważonego rozwoju polega na wdrażaniu strategii CSR i zrównoważonego rozwoju, której cztery filary obejmują etyczne finansowanie gospodarki, odpowiedzialne podejście do rozwoju pracowników, bycie agentem pozytywnej zmiany społecznej oraz wspieranie transformacji energetycznej i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

– Dlatego bardzo cieszy nas tematyka repertuaru festiwali związana m.in. z równouprawnieniem, otwartością czy zmianami klimatycznymi. Wierzymy w moc kina i jesteśmy przekonani, że seanse filmowe będą nie tylko okazją do przyjemnego spędzenia wakacji, ale przede wszystkim do refleksji nad istotnymi tematami – dodaje dyrektor departamentu strategii marki i aktywizacji w Banku BNP Paribas.

Cenne wsparcie

Odliczanie do startu:
Odliczanie do startu:
Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzeg w tym roku odbędzie się w dniach 31 lipca – 8 sierpnia w Kazimierzu Dolnym. To już wkrótce.
materiały prasowe

Ze wsparcia (m.in. od wieloletnich partnerów wydarzenia, czyli firm FCA, Spomlek – Skarby Serowara, Perła, Ricoh) korzysta inny słynny festiwal filmowy, czyli Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który w tym roku odbędzie się w dniach 31 lipca – 8 sierpnia w Kazimierzu Dolnym. Paulina Litwinow, dyrektor marketingu i promocji oraz rzeczniczka prasowa festiwalu, przyznaje, że pełni ono niebagatelną rolę w finansowaniu wydarzenia.

– Budżet każdego festiwalu to kompilacja środków publicznych (MKiDN, instytucje, samorządy), środków ze sprzedaży biletów i tych od sponsorów i partnerów. Udział sprzedaży biletów w naszym budżecie wynosi około 20 proc., więc bardzo cenimy sobie wsparcie organizacji, instytucji, miasta oraz firm, które inwestują w Dwa Brzegi – tłumaczy Paulina Litwinow.

Dodaje, że bez tego wsparcia nie byłby możliwy choćby transport gości do Kazimierza (firmy motoryzacyjne wypożyczają w tym celu samochody) czy druk materiałów promocyjnych na miejscu.

A co w tegorocznym programie jednego z najważniejszych festiwali? Między innymi najnowsze produkcje w sekcji Świat pod namiotem, prezentującej filmy nurtu kina autorskiego, niezależnego, ze szczególnym naciskiem na europejskie: „Spring Blossom” Suzanne Lindon o nastolatce nawiązującej romans ze starszym aktorem czy „Writing with Fire” – dokument o grupie kobiet podejmujących działania uderzające w indyjski system kastowy. Tegoroczną bohaterką cyklu I Bóg stworzył aktorkę będzie Agata Kulesza (w Kazimierzu odbędą się pokazy filmów „25 lat niewinności”, „Ida”, „Niewinne”, „Róża”, „Śniegu już nigdy nie będzie”). W sekcji Muzyka – moja miłość można będzie zobaczyć premierowe filmy o Charles'u Aznavourze czy Paolu Conte; odbędzie się także pokaz specjalny filmu „Krafftówna”. Prócz tego oczywiście szereg spotkań z ludźmi świata filmu, koncertów i wydarzeń specjalnych, o których organizatorzy będą jeszcze informować i – co ważne – wiele z nich będzie można śledzić w sieci, w mediach społecznościowych.

Powroty do kin

MFF Nowe Horyzonty:
MFF Nowe Horyzonty:
Głównym założeniem tego festiwalu jest prezentacja kina artystycznego, niekonwencjonalnego i bezkompromisowego.
materiały prasowe

Wśród największych festiwali z najdłuższą tradycją jest oczywiście MFF Nowe Horyzonty. W tym roku, po pandemii, wraca wreszcie do wrocławskich kin (co więcej, aż 70 proc. filmów będzie można zobaczyć również online). Jak informują organizatorzy, w ramach odbywającego się w dniach 12–22 sierpnia wydarzenia tradycyjnie premierowo zobaczymy największe hity ze światowych festiwali, m.in. z Cannes, Berlina czy Wenecji – filmy odważne, autorskie, przełamujące gatunkowe klisze. Wśród nich m.in. nagrodzony Złotym Niedźwiedziem „Niefortunny numerek albo szalone porno”, przewrotny film Radu Jude, który zelektryzował widzów Berlinale, „Rodzaj, zwierzę” – nagrodzone w Wenecji nowe dzieło filipińskiego mistrza kina Lava Diaza, „Pleasure” Ninjy Thyberg – przebój ostatniej edycji amerykańskiego Sundance czy „Mandibules” Quentina Dupieux, francuskiego króla kinowej prowokacji. Łącznie w programie znajdzie się ponad dwieście różnych filmów.

Nie zabraknie także wydarzeń towarzyszących – wśród najciekawszych organizatorzy wymieniają m.in. wystawę „Smak zębów” w Studiu BWA czy „Midnight Show: Oświecenie” – wystawę neonów, a także „VR Noccc”– poemat filmowy, dzięki któremu będzie można doświadczyć wirtualnej rzeczywistości, pokaz filmu Mariusza Wilczyńskiego „Diabeł nie zna granic”, który będzie animowany na żywo do muzyki Marcela Markowskiego, a także koncert Sonii Wieder-Atherton, partnerki Chantal Akerman – reżyserki, której poświęcona jest jedna z tegorocznych retrospektyw filmowych.

Jak przyznaje Stanisław Abramik, koordynator ds. PR ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, zbudowanie tak bogatego programu nie byłoby możliwe bez wsparcia mecenasów. To dzięki pomocy sponsorów festiwal zdobywa środki m.in. na zakup licencji filmowych, logistykę w trakcie festiwalu oraz wizyty przedstawicieli świata filmu.

– W tym roku mieliśmy przyjemność nawiązać współpracę m.in. z firmą Oppo, która sponsoruje prestiżową sekcję Pokazy Galowe, gdzie trafiają najgorętsze tytuły ze światowych festiwali. Wspólnie z Oppo przeprowadziliśmy także nowatorski konkurs „Film Your Story”, w ramach którego nagrodziliśmy młode talenty filmowe (główną nagrodą w konkursie jest 10 tys. zł, możliwość realizacji swojego pomysłu na film z profesjonalną ekipą oraz premiera własnej produkcji podczas Gali Zamknięcia tegorocznych Nowych Horyzontów). Kontynuujemy także owocną współpracę z mBankiem, Mercedesem-Benzem Grupą Wróbel oraz Wrocław Fashion Outlet. Ósmy rok z rzędu naszym partnerem jest Ale kino+, z którym tworzymy jedną z najciekawszych sekcji w festiwalowym programie – mówi Stanisław Abramik.

Mo Zhang, brand menedżerka w Oppo Polska, tłumaczy, że idea współpracy przy 21. edycji MFF Nowe Horyzonty zrodziła się bardzo naturalnie, jako jeden z elementów strategii działań komunikacyjnych marki realizowanych w związku z wprowadzeniem do Polski najnowszej linii smartfonów – Reno5. Kooperacja z uznanym w Europie festiwalem filmowym, mekką młodych twórców, idealnie zrealizowała motto towarzyszące kampanii – Film Your Story.

– W tych niezwykłych czasach nie tylko wsparliśmy jedno ze zdecydowanie najważniejszych wydarzeń na naszej kulturalnej mapie, ale – wspólnie z festiwalem – stworzyliśmy niepowtarzalną okazję aspirującym filmowcom. Dzięki wspólnie przygotowanemu konkursowi na wielkim ekranie podczas gali zamknięcia zaistnieją twórcy, którzy dotąd mogli o takim starcie jedynie pomarzyć. Nie liczyło się doświadczenie czy dokonania, jedynie pomysł. Jesteśmy niezwykle dumni, że z naszego powodu i z naszym udziałem otrzymali oni szansę na zaistnienie w świecie filmu i na zapisanie się na kartach historii festiwalu Nowe Horyzonty. To w historii festiwalu pierwsza taka inicjatywa – opowiada Mo Zhang.

Wakacje z kulturą

Międzynarodowo:
Międzynarodowo:
Festiwal Kino Na Granicy odbywa si e w Cieszynie i czeskim Cieszynie. Już to samo w sobie jest atrakcją festiwalu – w wydarzeniu uczestniczą Polacy, Czesi, a często też Słowacy i Węgrzy.
materiały prasowe

Co jeszcze i gdzie będzie można zobaczyć tego lata, ponieważ znaleźli się sponsorzy gotowi finansować interesujące wydarzenia filmowe? Miłośnicy kina nie mogą narzekać na wybór.

Odpoczywający nad morzem będą mogli wybrać się także na Sopot Film Festival, odbywający się w dniach 10–18 lipca. W programie m.in. „Metamorfoza ptaków” Catariny Vasconcelos, wyróżniona na berlińskim festiwalu produkcja opowiadająca o wędrówce poprzez losy trzech pokoleń, „Niepamięć” Christosa Nikou opowiadająca o Atenach, w których panuje epidemia amnezji, czy słynna już animacja „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego, a także poranne seanse niemego kina, koncerty muzyki filmowej i spotkania z twórcami.

Ciekawie zapowiada się też Festiwal Kino Na Granicy (30 lipca – 4 sierpnia), którego tegoroczna edycja będzie już dwudziestą trzecią odbywającą się w Cieszynie i czeskim Cieszynie. Już to samo w sobie jest atrakcją festiwalu – w wydarzeniu uczestniczą Polacy, Czesi, a często też Słowacy i Węgrzy; po seansach do późnych godzin nocnych można raczyć się czeskim piwem. W tym roku elementy czeskie będą szczególnie mocno reprezentowane: zostaną pokazane choćby filmy przedstawiające postać Vaclava Havla, a nawet jeden przez niego wyreżyserowany. Towarzyszyć temu będzie kolacja oparta na ulubionych przepisach Havla. Z kolei z okazji upływu 90 lat od założenia słynnej czeskiej wytwórni filmowej Barrandov, w której powstały m.in. obrazy Milosa Formana, Jiřiego Menzla, ale też Stevena Soderbergha czy Juliusza Machulskiego, odbędą się pokazy najciekawszych produkcji studia. Inną rocznicą uwzględnioną przy tworzeniu festiwalowego planu jest trzydziestolecie Grupy Wyszehradzkiej – na festiwalu zobaczymy najbardziej interesujące koprodukcje, jakie powstały w ciągu tych trzech dekad wspólnymi siłami Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Poza tym – tradycyjnie – będzie można zobaczyć retrospektywy wybitnych twórców, m.in. Janusza Gajosa, Andrzeja Żuławskiego czy Miloša Formana, posłuchać koncertów – zagra choćby Pablopavo i Ludziki – a także wziąć udział w spotkaniach literackich: z publicznością festiwalową spotkają się Wojciech Tochman, Mariusz Szczygieł czy Paweł Smoleński.

Octopus Film Festival:
Octopus Film Festival:
To wydarzenia poświęcone ambitnemu kinu gatunkowemu. Jego specjalnością są pokazy w niecodziennych miejscach, korespondujących z treścią filmu.
materiały prasowe

Od 3 do 8 sierpnia w Gdańsku odbędzie się czwarta edycja Octopus Film Festival – wydarzenia poświęconego ambitnemu kinu gatunkowemu. Jego specjalnością są pokazy w niecodziennych miejscach, korespondujących z treścią filmu (np. „Top Gun” w hangarze lotniczym, a „The Witch” w lesie) czy Seans Ukryty, czyli pokaz filmu, którego tytuł do końca utrzymany jest w tajemnicy. Jak mówią organizatorzy, najważniejszym punktem tegorocznego programu ma być Konkurs Główny, w którym premierowo zostaną pokazane najciekawsze filmy gatunkowe z całego świata. To m.in. „Spine of Night” – rotoskopowa animacja dla dorosłych, kafkowsko-cronenbergowski „Mosquito State” Filipa Jana Rymszy czy „Spree” prosto z festiwalu w Sundance.

Z kolei od 6 do 15 sierpnia odbędzie się Ińskie Lato Filmowe propagujące ambitne filmy kinematografii Europy Wschodniej, które poruszają tematykę odrębności kulturowej. Można już rezerwować bilety na seanse w Ińsku na terenie Ińskiego Parku Krajobrazowego. Na otwarcie festiwalu zobaczymy film Marka Gajczaka „Nature is my homeland”, którego bohaterami są ludzie – naukowcy, artyści, entuzjaści – na różnych poziomach związani z naturą. Poza tym w programie choćby filmy Urszuli Zajączkowskiej – poetki, botaniczki i artystki (będzie można zobaczyć kilkanaście krótkich metraży tej autorki), retrospektywa Jacka Petryckiego, jednego z najważniejszych polskich operatorów, w sekcji „Kosmos” seria najnowszych filmów fantastycznych, a w sekcji „Dokumenty świata” blok filmów poruszających aktualne problemy kulturowe i społeczne. Prócz tego szereg koncertów, warsztatów i wystaw.

Dni od 8 do 15 sierpnia to czas Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Nie zabraknie stałych punktów programu – cykli „Filmy w sieci”, „Strachy na LAF-y”, „Klubowy karnet”. Ponadto organizatorzy przygotowali przegląd ciekawych filmów francuskich („Pod wieżą Eiffla”) czy szwedzkich („Szwedzki tygiel”), a także retrospektywę wybitnych twórców filmowych, m.in. Doroty Kędzierzawskiej, Magnusa von Horna czy Macieja Bochniaka, a także spotkania z tymi i innymi twórcami.

LAF Zwierzyniec:
LAF Zwierzyniec:
W tym roku organizatorzy przygotowali m.in. przegląd ciekawych filmów francuskich i szwedzkich.
materiały prasowe

Natomiast od 19 do 21 sierpnia odbędzie się Zamojski Festiwal Filmowy Spotkania z historią – pokazy filmowe będzie można oglądać w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu oraz w scenerii zamojskiej starówki. W programie m.in. dokumenty o tematyce historycznej, spotkania z wybitnymi twórcami filmowymi, wystawy muzealne i fotograficzne, wreszcie koncert galowy na Rynku Wielkim, którego gwiazdą będzie Józef Skrzek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane