Finanse ważniejsze od ekologii

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 11-10-2013, 00:00

Biurowce: Niższe opłaty eksploatacyjne to zdaniem najemców jeden z najistotniejszych atutów ekobudynków

Zaledwie 6 proc. istniejącej powierzchni biurowej w Warszawie i 5 proc. w największych aglomeracjach ma certyfikaty ekologiczne. Zupełnie inaczej jest w przypadku budowanych obecnie obiektów — aż 66 proc. biurowców powstających w stolicy otrzymało już wstępną certyfikację lub się o nią ubiega. Deweloperzy prześcigają się w wymyślaniu kolejnych ekologicznych rozwiązań, najemcy chętnie wynajmują zielone biura, ale niechętnie płacą za nie więcej niż za powierzchnie w budynkach bez certyfikatów.

Zielonym do góry

Jeszcze do niedawna posiadanie przez biurowiec jednego z najpopularniejszych zielonych certyfikatów (BREEAM, LEED, GreenBuilding) dawało inwestorowi przewagę konkurencyjną, ze względu na ograniczoną liczbę podobnych projektów na rynku. Jednak z biegiem czasu, wraz z rosnącą liczbą certyfikowanych budynków, przewaga ta powoli traci na znaczeniu.

Z analiz CBRE wynika, że 66 proc. firm szukając nowego biura, bierze pod uwagę kwestie energooszczędności i zrównoważonego budownictwa. Jednocześnie prawie jednej trzeciej potencjalnych najemców nadal trudno określić, jakie znaczenie mają dla nich ekologia i zrównoważony rozwój.

— Prawie dla wszystkich najemców poszukujących biur najistotniejszy jest czynsz. Dla nas, przy szukaniu nowego biura, kwestie finansowe również były ważne, ale znaczenie miała też lokalizacja i ekologia. Dobrze zaprojektowane i wykonane energooszczędne i ekologiczne rozwiązania przekładają się na ekonomię. Mniejsze zużycie wody czy energii, możliwe dzięki nowoczesnym systemom, to mniejsze rachunki i mniejsze koszty dla firmy — mówi Jacek Majewski z firmy Tetra Pak, wynajmującej biuro w Poleczki Business Park.

Dla 5 proc. najemców certyfikacja budynku jest koniecznością, wynikającą przede wszystkim z globalnej polityki przedsiębiorstwa. — W całej naszej działalności kierujemy się ekologią i zasadami zrównoważonego rozwoju, podobnie było, kiedy szukaliśmy nowego biura. W związku z tym certyfikat LEED Gold, który ma kompleks biurowy przy ul. Poleczki, był dla nas ważnym kryterium wyboru — mówi Jacek Majewski.

Zdecydowana większość firm, które wzięły udział w badaniu CBRE, byłaby gotowa płacić wyższy czynsz za wynajem biura w certyfikowanym budynku, ale tylko wtedy, gdy wiązałyby się z tym wymierne korzyści. 67 proc. badanych uznaje, iż atrakcyjną zachętą są niższe opłaty eksploatacyjne. Jedynie 3 proc. firm płaciłoby bezwarunkowo większy czynsz, jeżeli budynek, w którym miałyby mieć siedzibę, posiadałby certyfikat ekologiczny.

— Jako najemca zwracamy uwagę na korzyści z zielonych rozwiązań w postaci niższych kosztów. W Atrium 1, do którego przeniesiemy się na przełomie 2013 i 2014 r., zastosowano rozwiązania, które sprawią, że budynek będzie niemal samowystarczalny, czyli wytworzy prawie tyle samo energii, ile będzie zużywał. Dzięki tym rozwiązaniom zapłacimy za energię i wodę o 20 proc. mniej niż w podobnych budynkach w centrum — mówi Waldemar Olbryk, prezes Skanska Property Poland.

Zdrowy styl życia

Deweloperzy dwoją się i troją, projektując w budynkach coraz to nowocześniejsze rozwiązania i promując wśród najemców ekologiczny styl życia, np. zachęcając do przyjeżdżania do pracy rowerem.

— Przykładowe rozwiązania technologiczne stosowane w biurowcach to m.in. nawilżanie adiabatyczne czy system klimatyzacji oparty na belkach chłodzących. Równie ważne są też odpowiednie rozwiązania projektowe, takie jak patia, tarasy czy odpowiednio zaadaptowana przestrzeń wokół budynku, gdzie można się zrelaksować i oderwać od biurowego zgiełku. Badania przeprowadzone w USA pokazują, że efektywność pracowników biurowych jest o 4 proc. wyższa w zielonych biurowcach w porównaniu z tradycyjnymi obiektami, a dodatkowo spędzają oni niemal trzy dni mniej w roku na zwolnieniu lekarskim — podkreśla Waldemar Olbryk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu