Finansowania partii przy pomocy SMS-ów

PAP
05-04-2016, 06:59

We Włoszech rusza nowy system finansowania partii politycznych bezpośrednio przez obywateli z wykorzystaniem połączeń telefonicznych i przy pomocy wysyłanych przez nich SMS-ów. W ten sposób można będzie przekazać od 1 do 10 euro.

Po długich przygotowaniach do wprowadzenia nowego sposobu przekazywania pieniędzy na ugrupowania i po konsultacjach z różnymi instytucjami, między innymi z Urzędem do spraw nadzoru nad łącznością i Głównym Inspektorem ds. Ochrony Danych Osobowych, postanowiono uruchomić ten mechanizm przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Odbędą się one w wielu regionach Włoch pod koniec wiosny.

1 lub 2 euro będzie można przekazać, wysyłając SMS pod specjalny numer lub posługując się aplikacją w smartfonie. Dzwoniąc z domowego telefonu stacjonarnego można będzie wesprzeć partię sumą od 2 do 10 euro.

Nowy system, jak podkreślają włoskie media, może pomoc partiom politycznym w rozwiązaniu coraz większych problemów finansowych, w jakich znalazły się wraz z wejściem w życie ustawy o stopniowym odchodzeniu od przekazywania im pieniędzy z budżetu. Finansowanie to ma zostać całkowicie zniesione w przyszłym roku.

Nie powiodła się natomiast wcześniejsza próba zachęcania podatników do przekazania 2 promili swego podatku na rzecz partii politycznych. Z takiej możliwości skorzystało w zeszłym roku zaledwie 16,5 tys. spośród 40 milionów podatników – wynika z danych Ministerstwa Finansów.

Najwięcej, ponad 10 tys. osób wsparło w ten sposób Partię Demokratyczną premiera Matteo Renziego, która otrzymała dzięki temu prawie 200 tys. euro. Znacznie mniej, po około 25 tys. euro, otrzymały partie opozycyjne: Forza Italia oraz Liga Północna. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Finansowania partii przy pomocy SMS-ów