Finansowanie dostępne prawie dla wszystkich

opublikowano: 29-04-2018, 22:00

W przypadku faktoringu nie ma znaczenia branża ani czas obecności na rynku. Wystarczy mieć wiarygodnych kontrahentów.

Bibby Financial Services wyjaśnia, że faktoring, w przeciwieństwie do wielu innych usług finansowych, jest dostępny dla szerokiego grona przedsiębiorców. Mogą z niego korzystać firmy działające w wielu branżach i o różnym stażu funkcjonowania na rynku. Potrzebę w tym zakresie kreują problemy z zatorami płatniczymi. Faktoring skraca czas oczekiwania na otrzymanie pieniędzy z wystawionych faktur i zapewnia płynność finansową.

— Długie terminy płatności nękają rozmaite branże. Badania pokazują, że budownictwo jest narażone na największe opóźnienia w płatnościach. Niestety, w tym przypadku bardzo widoczna jest reakcja łańcuchowa. Jeżeli inwestor nie ureguluje należności z głównym podwykonawcą, nie może opłacić faktur wystawionych przez podwykonawców i dostawców — tłumaczy Tomasz Rodak, dyrektor sprzedaży w regionie centralnym Bibby Financial Services.

Zwraca uwagę, że najważniejszy czynnik decydujący o przyznaniu finansowania w ramach tej usługi to sytuacja kontrahentów faktora. O faktoring mogą ubiegać się zarówno firmy o ugruntowanej pozycji na rynku z wieloletnim doświadczeniem w branży, które chcą usprawnić przepływ należności,jak i niewielkie biznesy, prosperujące od niedawna.

Z danych Polskiego Związku Faktorów (PZF) wynika, że po tę formę finansowania najczęściej sięgają przedsiębiorstwa produkcyjne i dystrybucyjne. W ich przypadku utrzymanie płynności finansowej ma fundamentalne znaczenie, bo umożliwia utrzymanie konkurencyjności.

— To spółki, których model biznesowy opiera się na szybkim zbywaniu dużych ilości towaru. Potrzebują sprawnego i prostego finansowania opierającego się na fakturach, aby móc zaoferować kontrahentom dłuższe terminy płatności, a jednocześnie bez przeszkód regulować własne zobowiązania i inwestować w rozwój — wyjaśnia Dariusz Steć, przewodniczący Komitetu Wykonawczego PZF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu