Finansowe dyskonty nadciągają

opublikowano: 17-10-2019, 22:00

Tanie konta i pożyczki dla każdego — taki scenariusz kreślą eksperci CFA Society Poland i SpotDaty.

Do niedawna sektor finansowy koncentrował się na ekspansji, powiększaniu aktywów i budowaniu efektów skali, natomiast dziś przetacza się przez niego transformacja technologiczna — wynika z raportu CFA Society Poland i SpotData „Przyszłość sektora finansowego. Ewolucje i rewolucje”. Czym te zmiany zaowocują w niedalekiej przyszłości? Według autorów raportu, którzy wzięli pod lupę aż 1000 raportów 50 instytucji finansowych na świecie oraz 40 publikacji naukowych, produkty finansowe będą dostępne dla obecnie wykluczonych, tańsze i bardziej nowoczesne. Szerszy zasięg będzie dotyczył przede wszystkim depozytów, pożyczek i kart płatniczych. Dostęp do niech będą miały np. osoby starsze, uboższe oraz małe firmy. Spadek cen sprawi, że łatwiej będzie dotrzeć z ofertą i przybliżać ją tym, którzy do tej pory nie mieli z nią styczności.

— Konto osobiste, karta płatnicza, a nawet aplikacja bankowa to przykłady produktów, z których powinien korzystać każdy. Nadal jednak istnieje spore grono osób, które tego nie robi. To wyzwanie dla banków, które właśnie teraz przechodzą z modelu rozwoju ekstensywnego do intensywnego. To oznacza m.in. większe skupienie się na docieraniu z ofertą do osób aktualnie wykluczonych. Dzięki nowoczesnym technologiom będzie to łatwiejsze. Automatyzacja nie będzie jednak całkowita. Robot na podstawie kilku parametrów dobierze ofertę skrojoną na miarę potrzeb klienta, ale to doradca będzie musiał do niego dotrzeć i wytłumaczyć szczegóły. Oczywiście duże znaczenie będzie miało obniżenie kosztów produktów, ale równie istotna będzie transparentność oferty — mówi Krzysztof Jajuga, prezes zarządu CFA Society Poland.

Zmiany umożliwia technologia — m.in. uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja i big data odgrywają coraz większą rolę w doradztwie finansowym, obsłudze klienta, sprzedaży itp. Eksperci CFA Society Poland mocno podkreślają znaczenie chmury, która ich zdaniem zmienia sektor finansowy na dwa sposoby. Po pierwsze znacząco obniża koszty infrastruktury, które mają duży udział we wszystkich wydatkach firm. Po drugie obniża bariery wejścia na rynek, ułatwiając start małym organizacjom, dzięki czemu wspomaga konkurencję i rozwój nowych modeli biznesowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane