Finansowe problemy producentów

opublikowano: 22-07-2019, 22:00

W ciągu roku nieznacznie spadła liczba firm, które borykają się z niewypłacalnością.

W I półroczu 2019 w oficjalnych sądowych źródłach opublikowano informacje o 503 przypadkach niewypłacalności polskich przedsiębiorstw wobec 511 w I półroczu 2018 — informuje Euler Hermes, ubezpieczyciel należności.

Najwięcej niewypłacalnych firm działało w branży produkcyjnej — 124. Na kolejnych miejscach są usługi (119 firm) oraz handel hurtowy (100). Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes, tłumaczy, że problemy ze spłatą należności w sektorze produkcyjnymutrzymują się od początku roku. Już w styczniu kilkumiesięczny spadek zamówień eksportowych skutkował zwiększeniem stanów magazynowych i ogłoszeniem niewypłacalności w 23 firmach z ogólnej liczby 98 wszystkich styczniowych niewypłacalności.

Znaczna część przedsiębiorstw pochodziła z sektora metalowego i produkowała na eksport lub dla sektora budowlanego, również przeżywającego problemy. Na zasadzie domina kłopoty u większych dostawców spowodowały zmniejszenie popytu na części do produkcji maszyn i urządzeń na eksport, a co za tym idzie — pociągały na dno również mniejszych poddostawców.

— Można się spodziewać, że przewidywany spadek inwestycji oraz tempa wzrostu rynku budowlanego do kilku procent w drugiej połowie roku przyczynią się do utrzymania wysokiego ryzyka w tej grupie firm produkcyjnych — mówi Tomasz Starus.

Największy wzrost liczby niewypłacalnych przedsiębiorstw odnotowano w transporcie — 29 spółek wobec 19 w I półroczu 2018, czyli o 53 proc. więcej. Zdaniem ekspertów główną przyczyną problemów przedsiębiorców jest wzrost kosztów pracy i obciążeń podatkowych. Natomiast przemysł i transport dodatkowo cierpią z powodu wyższych cen energii i paliwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu