Finlandia będzie produkować uran

opublikowano: 07-02-2020, 14:05

Rząd Finlandii dał zielone światło państwowej firmie Terrafame na wydobywanie i rafinację uranu na wschodzie kraju, donosi Reuters.

Finlandia będzie dzięki temu jedynym w Unii Europejskiej producentem uranu. Będzie się to odbywało w kopalni Talvivaara w regionie Kainuu, gdzie przez lata wydobywano nikiel i inne metale stosowane m.in. w akumulatorach. Kopalnia upadła z powodu braku możliwości spełniania norm ochrony środowiska. Została przejęta w 2015 roku przez spółkę Terrafame. W kopalni jest już częściowo zbudowany zakład pozyskiwania uranu. Uruchomienie go zajmie około rok, przekonuje spółka. Prawdopodobnie potrwa to dłużej, bo sprzeciwia się jej planom i zapowiada walkę w sądzie Fińskie Stowarzyszenie Ochrony Natury.

W 2019 roku 35 proc. elektryczności wyprodukowały w Finlandii cztery reaktory jądrowe należące do Fortum. Spółka musi jednak kupować paliwo nuklearne w innych krajach, m.in. Rosji, Francji i Kanadzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane