Finsbury kupuje bezglutenową fabrykę

Brytyjczycy przejmują dwa zakłady za 17 mln GBP. Zapowiadają inwestycje w moce produkcyjne.

Brytyjski koncern Finsbury Food Group, znany z wyrobów piekarniczych, będzie miał zakład produkcyjny w Polsce. Firma właśnie ogłosiła zakup spółki Ultrapharm, również wywodzącej się z Wysp, która od 2005 r. produkuje u nas pieczywo bezglutenowe. Łącznie za polski i brytyjski zakład Ultrapharmu, zatrudniające 240 osób, przejmujący ma zapłacić 17 mln GBP w gotówce.

Dla Finsbury, giganta o przychodach przekraczających 314 mln GBP, to szansa na poszerzenie portfolio i listy krajów, w których działa — wynika z lakonicznych komentarzy udzielonych przez zarząd po ogłoszeniu transakcji. Pada w nich też informacja o inwestycjach w dalszych rozwój mocy produkcyjnych w zakresie bezglutenowej produkcji, bez żadnych szczegółów.

— Brytyjski rynek pieczywa i produktów śniadaniowych bez glutenu urósł w ciągu czterech lat o 92 proc. i ma perspektywy dalszego wzrostu (...), a w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki rynek pieczywa bezglutenowego ma rosnąć o 10,6 proc. rocznie do 2021 r. To sprawia, że wierzymy, w rozwój biznesu w tym właśnie kierunku — można przeczytać w komunikacie do transakcji.

Ultrapharm wygenerował w zeszłym roku przychody na poziomie 19,5 mln GBP, o 35 proc. wyższe niż rok wcześniej. Choć tak długo działa w Polsce, nie jest tu szerzej znany, bo 95 proc. produkcji wysyła m.in. do Włoch, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Moda na produkty bezglutonowe, spożywane przez osoby, które nie chorują na celiakię, ale po prostu wybierają taką dietę, intensywnie rozwija się w całej Europie, również w Polsce. U nas rynek rósł w tempie 2-4 proc. rocznie, ale to wystarczyło, by zaczęli się nim interesować inwestorzy finansowi — krajowy Bezgluten został przejęty w zeszłym roku przez wywodzący się z RPA fundusz Coast2Coast.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy