Firma kupuje okulary, chociaż nie wszystkim

Albert Stawiszyński
opublikowano: 16-02-2005, 00:00

Koszty zakupu okularów może ponieść pracodawca, ale po spełnieniu kilku warunków.

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary, pod warunkiem że pracują na stanowiskach z monitorami ekranowymi.

— W sytuacji, gdy wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych pracownikowi w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę stosowania okularów podczas takiej pracy, to pracodawca ma obowiązek zapewnić okulary zgodnie z zaleceniem lekarza. Wynika to wprost z przepisów prawa — mówi Agnieszka Lechman-Filipiak, radca prawny z kancelarii Linklaters.

Pewne reguły

Okulary korygujące wzrok przysługują pracownikowi zatrudnionemu przez pracodawcę na umowę o pracę, ale także praktykantowi czy stażyście. Obowiązek taki powstaje jednak wtedy, gdy osoba taka użytkuje w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego czasu pracy.

— Nie dotyczy to jednak pracujących z kalkulatorem, przy kasie rejestrującej czy innych urządzeniach z niewielkimi ekranami do prezentacji danych — podkreśla Agnieszka Lechman-Filipiak.

Obowiązek zapewnienia okularów jest realizowany w ten sposób, że pracodawca ponosi koszt związany z ich zakupem. Przepisy nie określają przy tym, na jakich zasadach się to odbywa.

— W przypadku pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników odpowiednie unormowania w tym zakresie mogą się znaleźć np. w regulaminie pracy — wyjaśnia Agnieszka Lechman-Filipiak.

Oprawki i szkła

Przepisy nie określają konkretnej wysokości wydatków na ten cel. W zasadzie określa to pracodawca, a środki przeznaczone przez niego powinny być takiej wysokości, aby można było za nie kupić okulary zgodnie z zaleceniami lekarza. Przyjmuje się przy tym, że obowiązek zapewnienia okularów zostanie spełniony już wtedy, gdy środki przeznaczone przez pracodawcę zapewnią nabycie najtańszych okularów.

— W praktyce oznacza to, że pracodawcy zwracają koszty nabycia szkieł zaleconych przez lekarza, a co do oprawek ustalają limity kwotowe. Jeśli pracownik zamierza zakupić bardzo drogie, modne oprawki, nie pozostanie mu nic innego, jak sfinansować je w znacznej części z własnych środków — mówi Agnieszka Lechman-Filipiak.

Okiem przedsiębiorcy

Finansowanie okularów nie ma związku z funkcją w firmie

Rocznie z dofinansowania na zakup okularów korzysta u nas około 15 proc. pracowników. Zwracamy koszt wykonania okularów do ustalonej kwoty.

Dla każdej osoby jest taka sama i nie jest uzależniona od wartości okularów, wady wzroku czy też zajmowanego stanowiska.

Zwrot kosztów może otrzymać każdy pracownik, gdyż wszyscy w firmie pracują przy komputerach, pod warunkiem przedstawienia odpowiedniego zaświadczenia od lekarza, świadczącego o potrzebie noszenia okularów lub też zmianie szkieł na inne.

Beata Jerka dyrektor ds. personalnych w Simple, firmy działającej w branży IT

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Firma kupuje okulary, chociaż nie wszystkim