Czytasz dzięki

Firmowy kredyt na kliknięcie

ET
opublikowano: 31-03-2011, 00:00

Maleje rola człowieka w bankowości. Przez internet wnioski kredytowe mogą już składać firmy.

Maleje rola człowieka w bankowości. Przez internet wnioski kredytowe mogą już składać firmy.

Postępuje automatyzacja procesu kredytowego w bankach. Klienci detaliczni już od pewnego czasu wnioskują o kredyt przez internet i z automatu dostają decyzje. Firmowi, na razie mogą złożyć wniosek on-line. Dotychczas tylko w ING Banku Śląskim, który udostępnił aplikację informującą o zdolności kredytowej. Ostateczna weryfikacja wniosku i formalności związane z umową wymagają kontaktu z bankierem.

— Kredyt staje się coraz bardziej wystandaryzowanym produktem, obsługiwanym w sposób automatyczny — mówi Michał Bolesławski, wiceprezes ING BSK.

Bank liczy, że przez internet będzie wysyłanych około 5 proc. wniosków kredytowych. Z aplikacji mogą korzystać klienci banku, jak i przedsiębiorcy, którzy tylko chcą sprawdzić zdolność kredytową. Warunek jest jeden: musi to być firma prowadząca pełną rachunkowość. Za pośrednictwem sieci można składać wnioski na wszystkie rodzaje kredytów.

Michał Bolesławski mówi, że w pierwszych miesiącach tego roku w całym banku zdecydowanie przeważa popyt na kredyty obrotowe. Stanowią 90 proc. finansowana udzielanego przez bank.

— Wciąż czekamy na odrodzenie się popytu inwestycyjnego firmach. Trwa to już dwa lata i nadal nie wiemy, kiedy nadejdzie. Sygnały z rynku są niejednoznaczne. Po dobrym miesiącu, kiedy widzimy ożywienie, przychodzi miesiąc gorszy. Jeśli kwiecień, który zwykle jest słabym miesiącem, będzie równie dobry jak marzec, to wydaje się, że wreszcie wyklaruje się trend wzrostowy — mówi Michał Bolesławski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane