Firmowy samochód na kartę

opublikowano: 12-11-2018, 22:00

Wielu mikroprzedsiębiorców o leasingu może tylko pomarzyć. To nie znaczy, że służbowe auto jest poza ich zasięgiem.

Na czele listy problemów hamujących rozwój małych i średnich przedsiębiorstw jest brak pieniędzy na inwestycje, zwłaszcza o charakterze innowacyjnym. Za mało zarabiają, należności nie przychodzą na czas, a obciążenia podatkowe są wysokie. 25 proc. podmiotów z sektora MŚP, ankietowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), ujawniło, że w ostatnim roku groziła im utrata płynności finansowej. Dla porównania: z tą samą bolączką zmagało się tylko 4-5 proc. dużych firm.

W przypadku mikrobiznesów brak płynności finansowej wynika głównie ze spóźniających się płatności kontrahentów, przejmowania klientów przez konkurencję i utraty ważnych rynków zbytu. Gdy walczy się o przetrwanie, trudno myśleć np. o nowych technologiach, a to właśnie one mogłyby dać maluchom przewagę rynkową. Jak wyjść z tego błędnego koła? Korzystając z zewnętrznych źródeł finansowania,np. przy zakupie sprzętu IT, nowoczesnych maszyn produkcyjnych i samochodów.

— Uzupełnienie floty służbowych pojazdów czy nawet zakup pierwszego auta może wyciągnąć firmę z niebytu, a z pewnością przyczynić się do jej rozwoju. Gdy chodzi o samochód, przedsiębiorcy wolą leasing niż kredyt — zwraca uwagę Michał Czerny, prezes Noble Finance.

Aż 87 proc. firm korzystających z leasingu jest zadowolonych z tej formy finansowania — wynika z tegorocznego badania PARP. Nie oznacza to, że rozwiązanie jest pozbawione wad. Nie można dopełnić formalności przez internet, trzeba się spotkać z doradcą. Na decyzję czeka się nieraz długo, a historia kredytowa klienta może okazać się nieodpowiednia.

— Te czynniki sprawiają, że po leasing nie mogą lub nie chcą sięgać ci przedsiębiorcy, którym takie wsparcie jest najbardziej potrzebne. Wśród nich są start-upy — mówi Michał Czerny.

Ale jest już alternatywa — długoterminowy najem samochodu na kartę. Przedsiębiorca załatwi formalności online w parę minut. Wybierze czas korzystania z auta (12, 24 lub 36 miesięcy).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu