Firmy boją się fali upadłości w 2022 r.

opublikowano: 24-01-2022, 14:14

Co piąta ankietowana firma obawia się bankructwa w 2022 r. Największy pesymizm panuje w branżach budowlanej, usługowej i transportowej.

Wejście w życie tzw. Polskiego Ładu nie buduje optymizmu przedsiębiorców. Z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor wynika, że obecny rok może zebrać żniwo upadłości — aż 19 proc. ankietowanych obawia się bankructwa, zawieszenia czy zamknięcia firmy. Takie nastroje panują przede wszystkim w mikro i małych firmach (zatrudniających do 49 pracowników). Największy pesymizm panuje w budowlance (32 proc. wskazań).

— Gwałtownie drożeją materiały budowlane, brakuje rąk do pracy, zaczęły pogłębiać się zatory płatnicze — mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

W ciągu ostatniego roku długi w budownictwie skoczyły o 16 proc. i wynoszą około 6 mld zł.

Na drugim miejscu w piramidzie strachu są usługi (28 proc.), a na trzecim transport (24 proc.).

Największe obawy o los firm generują zmiany prawno-podatkowe. Wskazuje na nie prawie co drugi ankietowany przedsiębiorca (patrz wykres).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane