Firmy boją się spowolnienia

opublikowano: 24-06-2019, 22:00

Kryzys gospodarczy dotknie nasz kraj w ciągu najbliższych pięciu lat — uważają przedsiębiorcy.

Intrum, firma zarządzająca wierzytelnościami, zapytała przedsiębiorców o to, czy w naszym kraju nadejdzie kryzys gospodarczy. Co prawda tylko 3 proc. badanych uważa, że już mamy do czynienia z recesją, ale zdecydowanie więcej, bo 17 proc. jest przekonanych, że spowolnienie gospodarcze nadejdzie w ciągu dwóch lat. Co piąty przedsiębiorca uważa, że nastąpi to w ciągu pięciu następnych lat.

Bardziej pesymistyczni są europejscy przedsiębiorcy, wśród których prawie jedna piąta jest przekonana o tym, że ich kraj jest już świadkiem spowolnienia gospodarczego.

Jedną z przyczyn tak słabych nastrojów są niepłacący na czas kontrahenci. Opóźnione płatności stanowią problem dla ponad 60 proc. firm. Od lat nie zmienia się również lista negatywnych skutków opóźnionych płatności, które dotkliwie odczuwają polscy przedsiębiorcy. 44 proc. osób biorących udział w badaniu wskazało na utratę płynności finansowej, podobny odsetek (43 proc.) na utratę dochodów.

W porównaniu do średniej europejskiej polscy przedsiębiorcy oferują swoim klientom z sektora B2C terminy płatności dłuższe o cztery dni. Odwrotną sytuację widać w sektorze B2B. Tam firmy w Europie pozostawiają 34 dni na zapłatę, gdy w naszym kraju jest to tylko 26 dni. Przy tym aż 40 proc. polskich przedsiębiorców twierdzi, że zostali zmuszeni do zaakceptowania dłuższego terminu płatności wbrew ich woli.

— Pocieszające jest, że od dwóch lat obserwujemy spadek udziału nieściągalnych należności w całkowitych przychodach polskich przedsiębiorstw. Aktualnie odsetek ten wynosi 1,4 proc., podczas kiedy średnia dla Unii Europejskiej jest zdecydowanie wyższa i sięga 2,3 proc — mówi Krzysztof Krauze, prezes Intrum w Polsce.

Respondenci przekonani, że Polskę czeka recesja, różnie przygotowują się na spadek koniunktury. Większość (60 proc.) ankietowanych przedsiębiorców planuje w związku z tym zwiększyć ostrożność przy zaciąganiu zobowiązań, żeby nie popaść w jeszcze większe kłopoty finansowe. Natomiast połowa będzie więcej sprzedawać i jednocześnie obniżać koszty prowadzonej działalności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu