Firmy chcą dobrobytu… kadr

opublikowano: 21-05-2019, 22:00

Większość firm chce podnosić pensje, ale by to było możliwe, rząd powinien obniżyć składki na ZUS — wynika z raportu PRB.

Biznes rozumie, że warunkiem rozwoju firmy jest dobrobyt pracowników — wynika z analizy sytuacji, kondycji, perspektyw i barier przedsiębiorczości wykonanej na zlecenie Polskiej Rady Biznesu (PRB) przez Politykę Insight.

— Dla przedsiębiorców, zwłaszcza mniejszych, komfort pracowników jest nie mniej ważny niż powodzenie w biznesie. Z raportu wynika, że co drugi przedsiębiorca popiera podniesienie płacy minimalnej. W segmencie małych firm — aż 64 proc. Oznacza to, że polscy przedsiębiorcy są gotowi dzielić się zyskami z pracownikami i inwestować w ich rozwój — podkreśla Jacek Olechowski, wiceprezes PRB.

Jednak chcieć to nie zawsze znaczy móc. Ankietowani narzekają, że hamulcem podwyższania płac są zbyt wysokie koszty pracy, a szczególnie składki na ubezpieczenie społeczne. Wskazało na to aż 70 proc. ankietowanych. 67 proc. respondentów chciałoby polepszyć warunki pracy w swoich firmach. Jednak zbyt wysokie składki na ZUS ograniczają możliwość zatrudniania, zwłaszcza firmom jednoosobowym oraz mikrofirmom, a większym znacznie podnoszą wydatki i utrudniają konkurowanie o wykwalifikowanych pracowników.

„Dlatego najważniejszą potrzebą jest ich obniżenie” — czytamy w raporcie.

Nadzieje przedsiębiorców mogą okazać się płonne, przynajmniej w przypadku najlepiej zarabiających pracowników. Rząd nie porzucił planów zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS. Mimo wdrożenia rok temu tzw. Konstytucji biznesu, która miała temu przeciwdziałać, co druga firma (55 proc.) narzeka na nieprzewidywalność prawa i jego zmienne interpretacje.

„Przygotowanie się do zmian w regulacjach pochłania czas, energię i środki przedsiębiorców, które w bardziej przyjaznym otoczeniu można by przekierować na rozwój firm i inwestycje” — zaznaczają autorzy badania.

Kolejnym problemem są niska efektywność urzędów, często bezsensowne procedury i przewlekłość postępowań urzędowych. Sprawność urzędów negatywnie oceniło 54 proc. przedsiębiorców. Najwięcej głosów krytyki spadło na urzędy skarbowe i ZUS. Co ciekawe, narzekając na urzędy i instytucje, przedsiębiorcy dość pozytywnie postrzegają samych urzędników. Tylko 13 proc. badanych negatywnie oceniło codzienne, bezpośrednie z nimi kontakty. Bardzo niepokojące są wnioski dotyczące inwestycji. 62 proc. przedsiębiorców nie zamierza zwiększać skali biznesu. Powodem zazwyczaj jest brak funduszy oraz obawa przed ryzykiem inwestycyjnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy