Firmy chcą handlu w niedziele

opublikowano: 22-03-2020, 22:00

Natychmiastowe zniesienie zakazu wielu spółkom dałoby szansę na przetrwanie.

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) oraz Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców apelują o pilne zniesienie ustawy o zakazie handlu w niedziele i święta i niektóre inne dni. Ich zdaniem epidemia koronawirusa wywołała głęboki kryzys w handlu i innych obszarach gospodarki. Zamknięte centra handlowe i usługowe już dziś pozbawione są klientów. Wielu sklepom specjalistycznym, meblowym i handlującym elektroniką spadają obroty lub w ogóle tych obrotów nie ma.

„Spodziewamy się dalszego głębokiego spadku produkcji i sprzedaży we wszystkich branżach, co z kolei przełoży się na niższą siłę nabywczą obywateli, a w konsekwencji zmniejszenie konsumpcji. Dlatego trzeba podjąć wszelkie działania, które będą stymulowały produkcję i handel, utrzymanie miejsc pracy oraz popyt. Umożliwienie sprzedaży w dodatkowy i dla wielu branż kluczowy dzień tygodnia będzie temu sprzyjać” — czytamy w apelu.

Uchylenie ustawy zdaniem organizacji przedsiębiorców spowoduje nie tylko szybkie zniwelowanie negatywnych zjawisk w gospodarce, ale wpłynie też na zmniejszenie ryzyka zachorowania na koronawirusa. W drugiej połowie marca spożywcze placówki detaliczne są zatłoczone, a to sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa i zwiększa ryzyko zachorowania dla ich pracowników. Ponadto ta sytuacja uniemożliwia zapewnienie równomiernych dostaw do wszystkich sklepów.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy