Firmy chętnie sprzedają długi

opublikowano: 15-07-2018, 22:00

Wierzyciele najczęściej występują o zwrot płatności przeterminowanej o rok — wynika z badania Oferteo.pl.

Firmy, które szukają w serwisie Oferteo.pl możliwości odzyskania należności, najczęściej (w 38 proc.) dochodzą kwot nieprzekraczających 10 tys. zł. Co czwarty szuka pomocy w dochodzeniu zwrotu zaległych pieniędzy w wysokości od 10 do 30 tys. zł. Z analizy przeprowadzonejprzez serwis na podstawie zapytań ofertowych składanych w ubiegłym roku wynika, że wierzyciele częściej decydują się na sprzedaż długu wyspecjalizowanympodmiotom. Wskazało tak 50 proc. użytkowników.

Jak tłumaczą, to pozwala w stosunkowo szybkim czasie pozyskać pieniądze od firmy skupującej należności i w ten sposób pozbyć się problemu. Trzeba mieć przy tym świadomość, że w takim przypadku na nabywcę przechodzą również wszystkie uprawnienia związane z zaległością, także roszczenia o odsetki za nieterminową płatność, co wynika z działu Kodeksu cywilnego dotyczącego zmiany wierzyciela (art. 509-518). Zgodnie z kodeksem, wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.

Co trzeci uczestnik badania jest otwarty zarówno na sprzedaż długu, jak i postępowanie windykacyjne przeprowadzone z pomocą specjalistów, a 18 proc. badanych jest zainteresowanych usługami windykacyjnymi.

— Odzyskiwanie długów to trudny temat, wymagający pomocy wykwalifikowanych i rzetelnych specjalistów. Przed skorzystaniem z takich usług warto zapoznać się z opiniami wystawionymi przez wcześniejszych klientów, aby mieć pewność, że wybrana firma spełnia odpowiednie standardy — zwraca uwagę Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Według badania, najczęściej odzyskiwaniu podlega płatność przeterminowana o 12 miesięcy. Tego rodzaju sprawę zgłosiło 34 proc. respondentów. 28 proc. zleceń dotyczy należności nieuregulowanych w tym samym roku, prawie co czwarte — przeterminowanych od dwóch do czterech lat, a 14 proc. badanych potrzebuje wsparcia przy dochodzeniu wierzytelności powstałych przed co najmniej pięcioma laty. W 79 proc. przypadków użytkownicy Oferteo.pl oczekują jak najszybszego odzyskania należności, bo każdy dług może zapowiadać problemy, przede wszystkim z płynnością finansową. Co dziesiąty deklaruje potrzebę zwrotu należności w ciągu miesiąca. Tylko 4 proc. badanych przyznaje, że może zaczekać na swoje pieniądze trzy miesiące lub dłużej.  © Ⓟ

1 proc. Taki odsetek badanych chce windykować należność przekraczającą 1 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Firmy chętnie sprzedają długi