Firmy cierpią, więc chcą się uzdrawiać

opublikowano: 27-12-2020, 20:00

Coraz więcej przedsiębiorców upatruje ratunku w restrukturyzacji działalności – wynika z badań KPMG. To już mocny trend na rynku.

Słowo “restrukturyzacja” coraz częściej pada w kontekście przedsiębiorców dotkniętych skutkami kryzysu. Ponad połowa firm badanych przez KPMG oceniła swoją sytuację jako niezadowalającą, przede wszystkim wskutek spadku sprzedaży. Za dobrą uznało ją 38 proc., jednak przyszłość biznes postrzega niezbyt optymistycznie - 55 proc. ankietowanych spodziewa się w najbliższym czasie poważnych problemów. Przedsiębiorcy chcą się przygotować na trudniejszy czas - co czwarta spośród ankietowanych firm zamierza przeprowadzić restrukturyzację swojej działalności gospodarczej. Dla 42 proc. z nich celem jest poprawa sytuacji finansowej, natomiast 37 proc. przyświeca cel biznesowy. 16 proc. badanych uważa, że w związku z sytuacją na rynku jest dobry moment na sprzedaż firmy lub restrukturyzację, polegająca najczęściej na połączeniu z inną firmą albo likwidacji obecnego biznesu, a rzadziej na upadłości lub transferze funkcji biznesowych w ramach grupy kapitałowej.

Eksperci KPMG wskazują na możliwe problemy związane z restrukturyzacją działalności gospodarczej.

- Planowanie restrukturyzacji najlepiej zacząć od analizy zalet i wad możliwych scenariuszy, w tym skutków podatkowych. Nawet w obecnej sytuacji pandemicznej organy skarbowe zwracają szczególną uwagę na uzasadnienie biznesowe przeprowadzanych działań, także restrukturyzacyjnych – podkreśla Honorata Green, szefowa podatkowego zespołu fuzji i przejęć w KPMG Polska.

Małgorzata Gleń, dyrektor w tym samym zespole, ostrzega, że pandemia COVID-19 może nie być wystarczającym uzasadnieniem biznesowym restrukturyzacji.

- Przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności zmierzających do restrukturyzacji działalności należy przeprowadzić gruntowną analizę skutków i ryzyka podatkowego. Istotne jest również przygotowanie uzasadnienia ekonomicznego. Jego brak może prowadzić do sporu z organami podatkowymi, np. w zakresie neutralności podatkowej połączenia czy podziału – podkreśla Małgorzata Gleń.

Coraz większa popularnością cieszy się także restrukturyzacja zadłużenia, polegająca na zawieraniu układów z wierzycielami. Obecny rok jest rekordowy pod tym względem. W okresie styczeń - listopad 2020 uruchomiono 656 postępowań restrukturyzacyjnych – najwięcej w historii. Po raz pierwszy liczba restrukturyzacji była wyższa niż liczba ogłoszonych upadłości firm (544).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane