Firmy dostaną 3 mld zł na badania

opublikowano: 06-12-2012, 00:00

Finansowanie: Jest osiemnaście sposobów na zdobycie funduszy na działalność B+R. Dla dużych i małych

W tym i przyszłym roku wsparcie na badania i rozwój przekroczy 3 mld zł, wynika z najnowszego raportu „Rynek B+R w Polsce” przygotowanego przez Zespół Doradztwa Europejskiego EAST Taxand i Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ). W kilku sektorach będzie o fundusze łatwiej, m.in. w motoryzacyjnym, lotniczym, telekomunikacyjnym, IT i biotechnologicznym. Finansowanie mogą dostać i firmy duże, i te z sektora MSP, w wielu programach liczy się przede wszystkim współpraca nauki z biznesem.

Co nowego

Z nowości największy budżet ma program Blue Gas — Polski Gaz Łupkowy — to 1 mld zł. Na wsparcie sektora medycznego jest 800 mln zł. Projekty związane z branżą lotniczą współfinansowane z programu InnoLot mogą liczyć na 500 mln zł w latach 2013-17. 400 mln zł pójdzie na wsparcie projektów proekologicznych (GEKON), o które można się będzie ubiegać już od lutego przyszłego roku. W ramach projektu BRIdge do dyspozycji jest 240 mln zł. Większość programów ma charakter pilotażowy, a pierwsze nabory rozpoczną się wkrótce (patrz ramka).

Znane i lubiane

Fundusze unijne powoli się wyczerpują (rozdysponowano 26 mld zł), ale sporo pieniędzy ma na wsparcie działalności B+R Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Programów jest bardzo dużo, np. Innotech składa się z odrębnych komponentów w zależności od tego, czy o pieniądze stara się firma mała, duża czy konsorcjum.

Zainteresowanie programem było bardzo duże i na ostatni konkurs zaplanowany na kwiecień 2013 r. zostało niewiele pieniędzy. O dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych można się też starać z krajowego Programu Badań Stosowanych, którego budżet na lata 2012-17 został określony na 1,2 mld zł.

Warto też pamiętać o możliwości skorzystania z ulgi technologicznej, umożliwiającej odliczenie od podstawy opodatkowania CIT części wydatków związanych z nabyciem nowej technologii. Nadal można dostać pomoc publiczną na tworzenie centrum B+R z rządowego „Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki na lata 2011-20” z budżetem wysokości 727 mln zł oraz w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych.

— Wsparcie na realizację projektów z sektora B+R nadal dostępne jest w niektórych z 16 Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO). W każdym z nich przewidziane zostało co najmniej jedno działanie mające na celu wzrost innowacyjności lokalnego biznesu. Te programy są bardzo niedoceniane — dodaje Bogusława Mazurek, menedżer w Zespole EAST Taxand.

W większości województw pieniądze już się skończyły, ale w niektórych jeszcze trwają nabory. Konkursy zostały ostatnio ogłoszone w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. To pomoc głównie dla firm z sektora MSP. Są przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę B+R.

Proszą o więcej

— Polska jest doskonałym miejscem do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Największym atutem Polski są jej mieszkańcy. Dobrze wykształcone i kompetentne kadry są magnesem dla inwestorów działających w wielu sektorach. Wysokie kwalifikacje, powszechna kultura edukacji — co dziesiąty student w Europie to Polak — i znajomość języków obcych stanowią doskonałą podstawę dla rozwoju ośrodków B+R — komentuje Anna Polak-Kocińska, członek zarządu PAIIZ. Eksperci zaznaczają, że firmy liczą na więcej.

— Potrzeba dofinansowania działalności B+R w Polsce jest ogromna. Wiele projektów, bez wsparcia unijnego czy też krajowego, nie zostałaby zrealizowania wcale lub tylko w ograniczonym zakresie. Wszyscy zatem oczekujemy kontynuacji w zakresie priorytetowego traktowania działalności badawczo-rozwojowej w najbliższych latach. Tym bardziej że jak zapowiada Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, wartości alokacji pieniędzy na wspieranie innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw w latach 2014-20 powinny wzrosnąć z 13,7 proc. w obecnej perspektywie do 15,4-19 proc. w kolejnej — mówi Michał Gwizda, szef Zespołu Doradztwa Europejskiego EAST Taxand.

Liczba centrów badawczo-rozwojowych w Polsce wzrosła od kwietnia do grudnia 2011 r. z 77 do 93, wynika z raportu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu