Firmy dostaną miliony na B+R i eksport

opublikowano: 09-06-2015, 00:00

Innowacyjność, startupy, internacjonalizacja firm — na to PARP przeznaczy najwięcej funduszy w najbliższych latach.

W Warszawie ruszyło XV Forum Edukacyjne Małych i Średnich Przedsiębiorstw — największa bezpłatna impreza o charakterze szkoleniowym dla młodego biznesu. Dwudniowy program wydarzenia jest wypełniony sesjami i panelami.

Eksperci radzą uczestnikom, co zrobić, aby mieć większe szanse w szrankach o finansowe wsparcie w najbliższych sześciu latach. Forum jest także oficjalnym otwarciem działań nowej perspektywy realizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). W najbliższych latach w ramach poszczególnych programów operacyjnych rozdzieli ona kwotę 3,6 mld EUR.

— W tej perspektywie mamy strategię trochę innego sposobu działania. Instrumenty wsparcia, które tutaj prezentujemy, to efekt doświadczenia z poprzedniej perspektywy. Nasze propozycje skupiają się wokół kilku najważniejszych obszarów. To priorytety tej perspektywy. Pierwszym z nich jest rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości i inwestycje w innowacje — mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.

Takim projektom będą poświęcone instrumenty „Badania na rynek” czy „Bon na innowacje”. Jest też działanie wspierające ochronę własności przemysłowej, w którego ramach rządowa agencja sfinansuje małym firmom wydatki na rejestrację patentu.

— Ale nowa perspektywa to nie tylko wsparcie finansowe. Równie ważne będą działania stymulujące i doradcze. Mamy tego typu instrumenty, które pomogą w starcie przedsiębiorcom chcącym rozwijać się w kierunku innowacji. Będą oni mogli skorzystać z usług doradczych dotyczących przygotowania i wprowadzenia w życie nowatorskiego projektu — dodaje prezes PARP.

Kolejnym priorytetem na najbliższą sześciolatkę jest wspieranie start-upów. Na największe fundusze mogą liczyć młode firmy z sektora nowoczesnych technologii. W rozwoju przedsięwzięcia „od pomysłu do rynku” pomóc mają m.in. platformy startowe, które powstaną w ramach programu Polska Wschodnia. To nowe działanie kompleksowo wspierające osoby mające innowacyjny pomysł na biznes.

Platformy zapewnią indywidualne wsparcie start-upów. Jeśli chodzi o działalność przedbiznesową, będzie ono miało formę wyspecjalizowanego wsparcia doradczego, mentoringu, specjalistycznych konsultacji i usług. W kolejnym etapie start-upy będą mogły dostać granty na rozwój działalności. PARP pomoże też firmom z sektora MSP we wchodzeniu na rynki zagraniczne.

Jednym z najważniejszych obszarów wsparcia w latach 2014-20 będzie działalność eksportowa. Temu poświęconych jest kilka nowych instrumentów, m.in. „Go to grant” i „Wsparcie internacjonalizacji MŚP”.

WIĘCEJ INFORMACJI

http://forummsp.parp.gov.pl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu