Firmy interesują się rynkiem wschodnim

Marek Loos
opublikowano: 23-01-2001, 00:00

Firmy interesują się rynkiem wschodnim

Większość wielkopolskich firm z branży budowlanej jest zainteresowana poszukiwaniem nowych rynków zbytu na Wschodzie.

Marek Szczęsny,

prezes Metalplast Oborniki

- Jako producent płyt warstwowych wykorzystywanych w budownictwie lekkich, dużych obiektów, nie odczuliśmy osłabienia koniunktury na polskim rynku. Wręcz przeciwnie. Nasza sprzedaż w 2000 r. wzrosła o 30 proc. Zapotrzebowanie na tego typu obiekty jest coraz większe.

Niezależnie od sytuacji na polskim rynku budowlanym rozwijamy ekspansję na Wschód, głównie na Ukrainę i do krajów nadbałtyckich.

Szczepan Gawłowski,

prezes Kreisel — Technika Budowlana

- Od trzech lat rozwijamy eksport na rynek rosyjski, ukraiński, białoruski i łotewski. Są to działania niezależne od koniunktury w Polsce, która kilka lat temu była doskonała.

Wschodni sąsiedzi są naturalnymi partnerami handlowymi. Sytuacja w Rosji po kryzysie normalizuje się. Chętnie wchodzimy np. na 17-milionowy rynek moskiewski.

Przemysław Zdziebkowski,

dyrektor generalny Deceuninck Polska

- W przeciwieństwie do stagnacji w polskim budownictwie, na Wschodzie rozwój branży jest bardzo dynamiczny. Profile budowlane produkowane przez nas są wysyłane do: Ukrainy, Litwy, Rosji, Białorusi i Estonii. W większości z tych krajów Deceuninck ma już swoje przedstawicielstwa. Firma jest tam obecna na najważniejszych targach i budowach.

Współpraca z naszymi wschodnimi partnerami układa się bardzo dobrze.

Wacław Nowacki,

prezes Poznańskiej Korporacji Budowlanej Pekabex

- Nie poszukujemy rynków zbytu na Wschodzie, bo nie odczuwamy takiej potrzeby. Po pierwsze dlatego, że mamy pełne ręce roboty w Polsce i w Niemczech. Z trudem zaspokajamy popyt na nasze produkty i usługi. Produkujemy potężne wielkogabarytowe elementy prefabrykowane do wielkich obiektów budowlanych, takich jak hale produkcyjne, magazynowe lub hipermarkety. Na Wschodzie tego typu obiektów buduje się mało, więc nie ma też zapotrzebowania na nasze produkty. Poza tym transport wielkich elementów budowlanych na tak duże odległości byłby zbyt drogi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Loos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Firmy interesują się rynkiem wschodnim