Firmy IT chcą rozmów z rządem

MGA
opublikowano: 21-03-2014, 11:17

Nad branżą, m.in. z powodu afer korupcyjnych, kłębią się ciemne chmury. Polska Izba Telekomunikacji i Informatyki podpowiada, jak je rozgonić.

W ostatnich latach informatyzacja administracji rządowej znalazła się na cenzurowanym. To efekt afer korupcyjnych, które dotknęły niektóre rządowe projekty IT. Największa – w działającego przy resorcie spraw wewnętrznych Centrum Projektów Informatycznych. Pośrednio uderzyła w takich gigantów rynku IT jak IBM czy HP i doprowadziła do zablokowania przez Brukselę środków unijnych na publiczne inwestycje w IT.

Z tego powodu Polska Izba Telekomunikacji i Informatyki (PIIT) chce rozmawiać o tym, jak unormować sytuację w obszarze informatyzacji administracji. W przyjętym memorandum wezwała rząd, a w szczególności Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, do „szerokiego dialogu z formalnymi reprezentantami sektora teleinformatycznego w celu wypracowania zasad współpracy, prowadzącej do skutecznego i efektywnego informatyzowania przestrzeni publicznej”.

PIIT potępia korupcję na linii biznes-administracja.

„Wyrażamy ubolewanie, że w środowisku znalazły się osoby działające niezgodnie z prawem, ale też uważamy, że takie przypadki nie powinny rzutować na cały przemysł teleinformatyczny. Deklarujemy przy tym wsparcie dla działań zwiększających transparentność procedur zamówień publicznych oraz kontroli prawidłowości postępowań przetargowych” – czytamy w memorandum.

Izba oczekuje także przyśpieszenia prac prokuratury, która bada wątki korupcyjne w rządowych projektach IT. Według niej, szybka ocena sądowa w tych sprawa jest niezbędna dla oczyszczenia wizerunku rynku teleinformatycznego oraz przekazania do Komisji Europejskiej komunikatu o spełnieniu warunków rzetelnego wykorzystywania  funduszy unijnych.

Jednocześnie PIIT zwraca się do rządu z apelem o zmiany w prawie zamówień publicznych.

„Należy wstrzymać kolejne doraźne nowelizacje ustawy (o zamówieniach publicznych – red.) na rzecz dobrego przygotowania nowej wersji ustawy uwzględniającej wydane w tym roku dyrektywy europejskie. Równocześnie konieczne jest opracowanie i upublicznienie przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych dobrych praktyk w postępowaniach o udzielenie zamówień oraz wzorców umów gwarantujących równość stron” – czytamy w memorandum.

Izba sprzeciwia się także pomysłowi powoływania w ramach urzędów działów IT, które samodzielnie zajmowałyby się realizacją projektów informatycznych.

„Organizowanie w ramach jednostek budżetowych centrów informatycznych o funkcjach wykraczających poza profesjonalną obsługę eksploatowanych przez te jednostki systemów informatycznych jest dalece nieuzasadnione. Centra te w uprzywilejowany sposób pozyskując finansowanie projektów informatycznych poza systemem zamówień publicznych byłyby poza kontrolą ponoszonych kosztów. (….) Może prowadzić do marnotrawstwa środków publicznych” – twierdzi PIIT.

Z danych Izby wynika, że rynek publiczny odpowiada za około 15 proc. zamówień dla firm IT. Wartość rynku IT w Polsce to ponad 84 mld zł, co oznacza, że administracja rządowo i samorządowo wydaje co roku ok. 12 mld zł na informatyzację.
 

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGA

Polecane