Firmy IT rezygnują z dostaw komputerów

Katarzyna Latek, współpraca Mariusz Zielke
17-12-2008, 06:12

Nie tylko opcje odbiją się czkawką polskim przedsiębiorcom. Przetargi na sprzęt IT stały się nieopłacalne. Największe firmy robią wszystko, żeby się z nich wywinąć.

Giełdowy  Action, dystrybutor sprzętu IT, właśnie poinformował o ogromnej stracie spowodowanej przewalutowaniem zobowiązań. Straty mogłyby być jednak znacznie większe, gdyby firma wzięła się do realizacji wygranych przetargów. Dotyczy to nie tylko tej spółki, ale też innych dużych firm IT. Masowo rezygnują z części przychodów, by nie dopłacać do zleceń.

Według naszych danych, w ciągu ostatniego miesiąca kilka największych firm komputerowych wycofało się z kontraktów na blisko 50 mln zł. Sam Action podobno zrezygnował z projektów za 20 mln zł. W części przetargów doszło jednak do realizacji projektów, a firmy podjęły ryzyko realizacji mimo wzrostu kosztów.

— To może się źle skończyć, bo wzrost kosztów związany z podwyższeniem kursu dolara w przypadku niektórych projektów sięgał 30 proc. Do takich projektów zwycięzcy będą musieli dopłacić — mówi jeden z naszych informatorów.

O sytuacji na rodzimym rynku dostawców sprzętu komputerowego i grożących mu poważnych problemach dowiesz się ze środowego Pulsu Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek, współpraca Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / IT&Internet / Firmy IT rezygnują z dostaw komputerów