Firmy leasingowe zdecydują o VAT

opublikowano: 09-07-2013, 00:00

Leasingobiorcy nie muszą oddawać VAT, jeśli firmy leasingowe nie skorzystają z opłacalnego dla nich wyroku TSUE — zapowiada MF.

Jest już oficjalne stanowisko Ministerstwa Finansów (MF) w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) klientów firm leasingowych. Jak zapowiadaliśmy, minister szykował w tej sprawie interpretację ogólną, określająca skutki wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Uznał on, że firmy leasingowe ubezpieczające leasingowane urządzenia mogą tę usługę oddzielaćod leasingu i nie płacić VAT od takich polis.

Wydana właśnie ministerialna wykładnia potwierdza zapowiadane przez wiceministra finansów Macieja Grabowskiego scenariusze. Jeden to taki, że gdy firmy leasingowe odzyskają nadpłacony VAT, to leasingobiorcy muszą oddać ten podatek fiskusowi.

Taki może być skutek zdarzeń, które poprzedziły wyrok TS UE. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) uchwalił, że VAT należy odprowadzić od obu usług. Leasingobiorcy, otrzymując faktury od leasingodawców, odliczali VAT od polis. Po wyroku trybunału firmy leasingowe mogą ubiegać się o jego zwrot. W takich przypadkach powinny one wystawićswoim klientom faktury korygujące. A to oznacza, że leasingobiorcy powinni zapłacić podatek, odliczony od wcześniejszych faktur. Interpretacja ogólna MF nie wyjaśnia, czy wtedy należy też odprowadzić karne odsetki.

Według wykładni, klienci firm leasingowych nie będą musieli odprowadzać podatku, gdy leasingodawca nie skorzysta z praw wynikających z wyroku TSUE i nie wystąpi o zwrot VAT. Jak zapewniono, organy podatkowe nie zastosują wówczas art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT. Zgodnie z nim, nie można odliczać podatku wykazanego na fakturze, gdy udokumentowana nią usługa jest zwolniona z VAT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane