Firmy mogą liczyć na wiele ułatwień

Dorota Kaczyńska
opublikowano: 24-08-2004, 00:00

Projekt siódmej nowelizacji ustawy środowiskowej, którego konsultacje społeczne już się zakończyły, zawiera sporo zmian korzystnych dla przedsiębiorców.

Według projektu nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001 r., dotychczasowe pozwolenia na emisję hałasu mają zostać zastąpione decyzjami o dopuszczalnym poziomie hałasu.

— W aglomeracjach i na niektórych innych terenach wprowadzone będą tzw. obszary ciche, gdzie obowiązywać będą szczególne ograniczenia akustyczne. Obiekty mieszkaniowe, szpitale i placówki pobytu dzieci zlokalizowane na terenach przeznaczonych do celów przemysłowych będą mogły otrzymać ochronę akustyczną. Natomiast dla terenów o różnych sposobach zagospodarowania dopuszczalne poziomy hałasu będą wyznaczane dla funkcji podstawowej danego terenu — wyjaśnia Robert Pochyluk, kierownik serwisu internetowego eko-net.pl i wiceprezes Polskiego Forum ISO 14000.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego kwalifikacja terenu do grupy określanej poziomem hałasu będzie dokonywana na podstawie aktualnego sposobu użytkowania.

Pozwolenia i kary

Według projektu, małe i średnie firmy zapłacą prawdopodobnie 0,5 tys. zł zamiast 2 tys. zł za uzyskanie pozwolenia na korzystanie ze środowiska. Jednocześnie wzrosną stawki kar za brak pozwolenia.

— Projekt ogranicza także obowiązek postępowania w sprawie oddziaływania na środowisko. Będzie ono prowadzone tylko na etapie pozwolenia na budowę, a nie jak dotychczas, także w trakcie wydawania warunków zagospodarowania i zabudowy terenu — opowiada Robert Pochyluk.

Czas i hałas

W projekcie pada także propozycja uzyskania odrębnych pozwoleń zintegrowanych dla poszczególnych instalacji położonych na terenie jednego zakładu. Umożliwi to rozłożenie w czasie procesu ubiegania się o pozwo- lenie.

Ponadto duże kompleksy przemysłowe podzielone na wiele podmiotów będą mogły uzyskać status stref przemysłowych z dopuszczalnym przekroczeniem standardów jakości powietrza i hałasu w ich obrębie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Firmy mogą liczyć na wiele ułatwień