Firmy narzekają, że rząd nie pomaga

Sylwia Wedziuk
opublikowano: 18-10-2011, 00:00

Największymi barierami w działalności firm są wysokie koszty pracy i nieprecyzyjne przepisy.

Główną barierą w działalności firm są zbyt wysokie koszty pracy — wynika z drugiej części badania przeprowadzonego w I połowie 2011 r. wśród polskich firm w ramach „Badania nad przedsiębiorstwem”, wspólnego projektu BCC i Instytutu GfK Polonia.

Taką barierę za najważniejszą uznało 57 proc. badanych przedsiębiorców. Dalej wymieniane były m.in.: nieprecyzyjne przepisy, niestabilne prawo, skomplikowany system podatkowy, niedostosowanie przepisów prawa pracy do realiów funkcjonowania, zbyt długo trwające procedury.

Mali cierpią przez koszty

Dla mikrofirm najpoważniejszą barierą są koszty pracy (53 proc.), a w następnej kolejności nieprecyzyjne przepisy (45 proc.). Podobnie w przypadku małych i średnich firm, a inaczej w przypadku korporacji (firm zatrudniających powyżej 250 pracowników).

63 proc. dużych firm na pierwszym miejscu wymienia nieprecyzyjne przepisy, potem niestabilne prawo i dopiero na trzecim miejscu koszty pracy. Witold Michałek, ekspert BCC ds. gospodarki, zwraca uwagę na zagrożenie związane ze zbyt wysokimi kosztami pracy.

— Oznacza to, że na skutek obciążeń związanych przede wszystkim z ponoszonymi przez firmy obowiązkowymi, pozapłacowymi kosztami pracy, tzn. kosztami wszelkiego rodzaju ubezpieczeń emerytalnych, zdrowotnych, macierzyńskich, rodzinnych, świątecznych, urlopowych, subsydiów socjalnych itd., nie są one skłonne inwestować w sektory pracochłonne ani zatrudniać pełnoetatowych pracowników — mówi Witold Michałek.

Ponadto mikro-, małe i średnie firmy znacznie bardziej odczuwają problem dostępu do źródeł finansowania niż korporacje. Także szara strefa i nieuczciwa konkurencja są dla nich najbardziej szkodliwe. Natomiast duże firmy boleśniej odczuwają zatory płatnicze, skomplikowany system podatkowy oraz zbyt długie postępowania sądowe.

Rząd raczej bierny

W przypadku klasyfikacji pod względem zasięgu działania wyraźnie widać, że zazwyczaj firmy lokalne, w porównaniu z działającymi na terenie całego kraju i w skali międzynarodowej, nie odczuwają aż tak mocno uciążliwości związanych z różnymi barierami. Wyraźnie te rozbieżności są widoczne np. w kwestii niestabilności waluty.

Aż 36 proc. firm o zasięgu międzynarodowym i 16 proc. o zasięgu ogólnokrajowym wskazuje na tę barierę, a wśród przedsiębiorstw lokalnych — zaledwie 7 proc. Na pytanie o podejście administracji rządowej do likwidacji barier w działalności gospodarczej przedsiębiorcy odpowiedzieli, że rząd: nie podejmuje stosownych działań (47 proc.) lub podejmuje ograniczone działania (39 proc.). Tylko 3 proc. przedsiębiorców uznało, że administracja rządowa jest aktywna w usuwaniu barier.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu