Firmy: nie ma komu wystawiać faktur

opublikowano: 24-10-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Znacznie spadła liczba faktur wystawianych przez MŚP. To sygnalizuje jeszcze większe problemy w gospodarce.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Ile faktur wystawili średnio przedsiębiorstwa w III kwartale tego roku?
  • Jak duży spadek liczby wystawianych faktur odnotowano?
  • Które branże mają największy problem ze zmniejszającą się liczbą faktur?
  • Ile firm zakończyło działalność?

Małe i średnie przedsiębiorstwa wystawiły w trzecim kwartale tego roku średnio 19,5 faktury na firmę, czyli o prawie cztery mniej niż w analogicznym okresie 2021 r. - wynika z danych platformy faktura.pl, na której MŚP rocznie wystawiają ponad 600 tys. takich dokumentów.

Spadki liczby wystawianych rachunków zauważalne są w większości branż – z największymi mamy do czynienia w informacji i komunikacji (o 8,1), transporcie i gospodarce magazynowej (6,4), w przetwórstwie przemysłowym (6,2) oraz handlu hurtowym i detalicznym (5,4). Spadek widać też w branży budowlanej (średnio o dwie faktury).

– Często funkcjonuje tu zasada: towar odbieram dzisiaj, płacę za miesiąc lub dwa. Niestety, taki model rozliczania pociąga za sobą kłopoty kolejnych firm i wywołuje efekt kuli śniegowej. Opóźnienia w płatnościach przenoszą się na kolejne podmioty. Najsłabsze ogniwa pękają, a firma upada – mówi Marek Sikorski z firmy Finea.

Według Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej od stycznia do września prawie 147 tys. firm zakończyło działalność. Natomiast z Krajowego Rejestru Sądowego wyrejestrowano ok. 16,1 tys. spółek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane