Firmy toczą bój o branżowych fachowców

opublikowano: 07-11-2017, 22:00

Kandydaci stawiają coraz bardziej wygórowane wymogi, przez co pracodawcom trudniej pozyskać talenty i utrzymać je w firmach.

Ponad połowa specjalistów i menedżerów odczuła w ostatnim roku poprawę sytuacji zawodowej. 16 proc. zadeklarowało zdecydowaną zmianę na lepsze, a 35 proc. skłania się ku pozytywnej ocenie swojej pozycji na rynku pracy — wynika z najnowszej, siódmej edycji badania „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy” przygotowanej przez Antala.

— Z jednej strony liczba wakatów na polskim rynku stale rośnie — przy pogłębiającym się niedoborze wykwalifikowanych specjalistów. Z drugiej strony, z uwagi na popularność mediów społecznościowych i cyfrową transformację społeczeństwa, dostęp do kandydatów i ich danych kontaktowych jest łatwiejszy — komentuje Aleksandra Kujawa, menedżer z Antal IT Services.

Mimo to coraz więcej pracowników nie jest zainteresowanych zmianą pracy (8 proc.), a znacząca większość nie szuka aktywnie nowych ofert zatrudnienia (62 proc.). Ponadto moment fascynacji portalami zawodowymi maleje i coraz więcej osób przestaje z nich aktywnie korzystać. Potwierdza to wzrost osób z nieaktywnymi profilami — z 15 proc. w ubiegłym roku do 20 proc. w bieżącym. Warto zauważyć, że również sami kandydaci dostrzegają swoją dobrą pozycję na rynku pracy, stawiając coraz wyższe wymogi.

Dla 72 proc. respondentów warunkiem koniecznym do zmiany miejsca zatrudnienia jest wzrost wynagrodzenia — przeciętnie o przynajmniej 20 proc., dla 52 proc. — firma, która znajduje się w dogodnej lokalizacji, a dla 41 proc. ważna jest ceniona marka pracodawcy. Z roku na rok rośnie również znaczenie elastycznych godzin pracy (42 proc.). Inne wymieniane warunki zmiany pracy to atmosfera, tzw. work-life balance, praca zdalna, rozwój i ciekawe wyzwania zawodowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu