Firmy unikną kontroli

Jarosław Królak
opublikowano: 08-08-2002, 00:00

Od dzisiaj przedsiębiorcy mają możliwość skutecznej obrony przed kontrolami mającymi na celu sprawdzenie, czy prowadzona działalność gospodarcza jest zgodna z warunkami koncesji lub zezwolenia.

Do wczoraj w celu sprawdzenia przestrzegania koncesji czy zezwolenia (wydanych np. na handel paliwami czy obrót bronią) organa koncesyjne mogły swobodnie kontrolować przedsiębiorców. Od dzisiaj firmy mają możliwość odwlekania, utrudniania, a nawet uniemożliwiania przeprowadzania takich kontroli.

Organa wydające koncesje i zezwolenia miały do tej pory prawo kontrolować firmę nawet w czasie nieobecności jej właściciela lub władz spółki. De facto firma nie miała żadnych szans uniknięcia wejścia kontroli na teren zakładu. Teraz może być inaczej. 8 sierpnia wchodzi w życie zmiana w ustawie Prawo działalności gospodarczej, zaostrzająca warunki przeprowadzania kontroli.

— Zgodnie z nowym przepisem, czynności kontrolne mogą być dokonywane wyłącznie w obecności osoby uprawnionej do reprezentowania przedsiębiorcy lub upoważnionej do reprezentowania go podczas kontroli. Taka regulacja jest korzystna dla firm. Skuteczność urzędników kontrolujących może zostać poważnie ograniczona. Jeśli np. członkowie zarządu będą nieobecni i nie wyznaczą osoby upoważnionej do ich zastępowania, to kontrola nie będzie mogła się rozpocząć lub nie będzie kontynuowana — wyjaśnia Jarosław Chałas, radca prawny w kancelarii Chałas, Wysocki i Partnerzy.

Przepis ten może być użyteczny dla firm działających niezgodnie z warunkami otrzymanej koncesji lub zezwolenia.

— Nowa regulacja nie ma znaczenia dla firm współpracujących z organami koncesyjnymi. Może być jednak wykorzystywana przez nieuczciwe przedsiębiorstwa, łamiące warunki koncesji i zezwoleń. Mogą one skutecznie bronić się przed rozpoczęciem kontroli. Trzeba jednak pamiętać, że organ koncesyjny może zwrócić się o pomoc policji — mówi Jacek Wróblewski, prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

Bogumił Ciaś, wiceprezes Państwowej Inspekcji Handlowej, potwierdza, że ten przepis może poważnie utrudnić działalność inspektorów.

— Chyba będziemy mieć problem. Szczególnie trudno będzie wykorzystać element zaskoczenia i złapania nieuczciwej firmy na gorącym uczynku. Trzeba będzie umawiać się na kontrole w terminie wygodnym dla przedsiębiorcy. Mam nadzieję, że sobie poradzimy — podkreśla.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Firmy unikną kontroli