Firmy w coraz gorszym nastroju

opublikowano: 15-11-2012, 00:00

Nie będą zwalniać ani rezygnować z inwestycji. Ale sprzedaż spadnie. A to nie odbije się pozytywnie na kondycji finansowej.

Nastroje przedsiębiorców są najgorsze od dwóch lat. Wskaźnik Bibby MSP Index w październiku spadł do 41 pkt. Jest niższy o 13 pkt w stosunku do poprzedniej, kwietniowej fali badania. Małe i średnie firmy są zdania, że najbliższe pół roku upłynie im pod znakiem podwyższonych trudności. Nie planują jednak zwolnień ani rezygnacji z zakładanych inwestycji.

— Wyniki najnowszej fali naszego badania dowodzą, że przedłużające się problemy strefy euro oraz największych importerów polskich towarów znalazły w końcu odbicie w nastrojach polskich przedsiębiorców. Widzimy jednak, że przedsiębiorcy nie chcą rezygnować z planowanych inwestycji, a także będą starać się utrzymać zatrudnienie. Znakomita większość finansowanych przez nas firm utrzymuje również swoje limity finansowania, co daje nadzieję, że obniżone prognozy sprzedaży mimo wszystko nie znajdą odbicia w rzeczywistości — komentuje Krzysztof Kuniewicz, dyrektor generalnypolskiego oddziału Bibby Financial Services.

Badanie Bibby MSP Index prowadzone jest 2 razy w roku w formie wywiadów telefonicznych na próbie firm zatrudniających od 10 do 250 osób.

Szczegółowo diagnozuje sytuację w 5 najważniejszych obszarach funkcjonowania firm, takich jak: sprzedaż (poziom zamówień), zatrudnienie, płynność finansowa, inwestycje oraz zewnętrzne finansowanie. Aktualny spadek indeksu spowodowany jest obniżeniem prognoz we wszystkich wymienionych tu obszarach. Największego spadku przedsiębiorcy oczekują w zakresie sprzedaży, czego konsekwencją będzie pogorszenie ich płynności finansowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu