Firmy walczą o dobrych programistów

opublikowano: 12-03-2017, 18:00

Już dziś wiele przedsiębiorstw ma problem z pozyskaniem specjalistów IT. A zapotrzebowanie na informatyków w najbliższych latach nadal będzie rosło.

IT jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się branż. Oznacza to rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie, ale prognozy wskazują wyraźnie, że w Polsce w 2020 r. może brakować już ok. 50 tys. programistów, na świecie natomiast - nawet 1 mln specjalistów. 

Deficyt specjalistów

Jak wskazują dane zebrane przez szkołę programowania InfoShare Academy, problemem jest m.in. stosunkowo niska liczba studentów informatyki. W 2016 r. studia na tym kierunku rozpoczęło 26 tys. osób. Najprawdopodobniej zbyt mało jak na potrzeby rynku. A w najbliższych latach deficyt programistów będzie się najprawdopodobniej zwiększać. Dane wskazują, że już teraz blisko 30 proc. przedsiębiorstw z sektora IT ma problemy ze znalezieniem specjalistów. 

– Brak wykwalifikowanych osób do pracy w sektorze IT dostrzegają przede wszystkim sami przedsiębiorcy – zaznacza Marcin Pokojski, prezes infoShare Academy.

– Wysokie zapotrzebowanie na specjalistów IT występuje wszędzie, niezależnie od regionu. W Lublinie co roku poszukuje się pół tysiąca programistów, a zarobki są takie same jak w województwie śląskim czy lubuskim, czyli ok. 5 tys. zł brutto. Biorąc pod uwagę koszty życia w Lublinie, wynagrodzenie dla programisty przedstawia się w tym regionie korzystniej niż we Wrocławiu czy Katowicach - twierdzi Anna Prończuk-Omiotek, manager oddziału infoShare Academy w Lublinie. 

Zarobki w branży IT

Z dostępnych analiz wynika, że w Polsce najlepiej opłacani są programiści pracujący na kontraktach. Posiadając pięcioletnie doświadczenie zawodowe mogą oni liczyć na miesięczne wynagrodzenie sięgające ok. 13 tys. zł brutto. Młodsi specjaliści zarobią od 2 do 3,5 tys. zł „na rękę”. Najlepsi otrzymają dodatkowy pakiet benefitów. 

Z punktu widzenia pracowników, jest to więc dobry moment na zdobycie kwalifikacji w zakresie IT. Od czego zacząć? Z rankingu Stack Overflow wynika, że w 2016 r. najczęściej wybieranymi językami programowania były JavaScript (55,4 proc.), SQL (49,1 proc.) i Java (36,3 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu