Firmy wciąż inwestują

SW
09-03-2012, 00:00

PROGNOZA

Zdaniem ekonomistów BRE Banku, Polska gospodarka jedynie powoli wytraca pęd, a firmy kontynuują inwestycje. Ograniczenie wzrostu PKB w br. do 2,8 proc. może przełożyć się na niższy wzrost wolumenów kredytowych. Jednak ryzyko wstrzymania akcji kredytowej pozostaje niewielkie, bo działające na naszym rynku banki są dobrze wyposażone w kapitał i płynne. Najsilniej na dostępność finansowania wpłyną regulacje KNF, szczególnie w segmencie kredytów detalicznych. Eksperci BRE Banku spodziewają się, że struktura kredytów będzie się w br. równoważyć, wzrośnie udział kredytów korporacyjnych, spadnie stosunek kredytów do depozytów.

— Obecnie obserwujemy silny, dwucyfrowy wzrost kredytów dla firm, szczególnie bieżących i inwestycyjnych, przy równoczesnym wzroście depozytów. Świadczy to o konserwatywnym podejściu firm do zadłużania i w zasadzie eliminuje ryzyko przekredytowania oraz przeinwestowania — mówi Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Firmy wciąż inwestują