Firmy wybierają otwarte źródła

02-08-2017, 22:00

Oprogramowanie oparte na dostępnym dla wszystkich kodzie źródłowym pozwala zmniejszyć koszty i uniezależnić się od dostawcy

Już 9 na 10 przedstawicieli polskiego sektora technologii korzysta z otwartych systemów operacyjnych, a 97 proc. używa technologii otwartego oprogramowania (ang. open source), rozwijając własne rozwiązania IT — wynika z badania „Polski rynek Open Source 2017”. Objęto nim m.in. inżynierów, menedżerów i osoby zarządzające projektami. Według raportu rozwiązania typu open source są również istotnym narzędziem w obszarze technologii takich jak przetwarzanie w chmurze i big data.

— Mówiąc o powszechności zastosowania otwartych technologii w biznesie, należy z jednej strony brać pod uwagę rozwiązania dla użytkownika końcowego, np. systemy operacyjne czy programy do obsługi poczty e-mail. Z drugiej strony rozwiązania open source są wykorzystywane przez ogromną społeczność inżynierów i programistów zatrudnionych w komercyjnych instytucjach. Co trzeci ankietowany korzysta z otwartych technologii w obszarze tzw. kontenerów, czyli rozwiązań, które przyspieszają i upraszczają proces budowania i wdrażania nowego kodu. Innym przykładem mogą być rozwiązania chmurowe. Aż 75 proc. uczestników badania przyznało, że rola tradycyjnego stanowiska pracy wyposażonego w komputer stacjonarny maleje — mówi Przemysław Sękalski z Politechniki Łódzkiej.

Stwierdza on, że na skutek zmieniającego się sposobu organizacji pracy użytkownicy chcą mieć dostęp do danych w dowolnym miejscu i czasie. To oznacza, że rozwiązania chmurowe będą w dalszym ciągu zyskiwały na znaczeniu. Tymczasem obecnie ciężko byłoby znaleźć chmurę publiczną, która nie wykorzystywałaby choćby w najmniejszej części otwartych technologii.

Powszechny dostęp

Do najważniejszych zalet otwartych technologii wymienianych przez respondentów należą optymalizacja kosztów, elastyczność, a także brak uzależnienia od pojedynczego dostawcy i możliwość samodzielnej realizacji projektów z wykorzystaniem otwartego kodu.

— Open source opiera się na zupełnie innej filozofii projektowania i dystrybucji oprogramowania. Oczywiście wiele z otwartych rozwiązań jest udostępnianych bezpłatnie, ale nie wszystkie i nie to stanowi ich najważniejszy wyróżnik. To prawda, że rozwiązania otwartego oprogramowania zapewniają optymalizację kosztów. Nie wynika to jednak z niższej ceny, ale raczej z faktu, że rozwiązania są bardziej elastyczne i łatwiejsze w utrzymaniu, a ich mnogość i kompatybilność z różnymi systemami, w tym zamkniętymi, sprawia, że przedsiębiorstwo nie jest uzależnione od jednego dostawcy — opowiada Dariusz Świąder, inicjator badania, prezes zarządu Linux Polska. Podkreśla on, że dla użytkowników najważniejsze korzyści wynikają z tego, że kod oprogramowania jest powszechnie i bezpłatnie dostępny.

Korzystna wymiana wiedzy

Otwartość kodu daje przedsiębiorcom możliwość większej kontroli nad projektami informatycznymi, od których często zależą ich funkcje biznesowe. Społeczność wykorzystująca otwarte oprogramowanie już teraz zbudowała liczne platformy wymiany wiedzy, dzięki którym łatwiej mogą wyeliminować chociażby błędy w kodzie.

— Społeczność open source nie tylko pomaga sobie wzajemnie w dzieleniu się informacjami, ale także często uczestniczy w budowaniu małych fragmentów kodu. Przedstawiając problem innym, w krótkim czasie możemy liczyć nie tylko na odpowiedź, ale także na wskazówki, że inne rozwiązanie może być dla nas lepsze — mówi Przemysław Sękalski.

Wyjaśnia on, że platformy wymiany wiedzy skupiają programistów z wieloletnim doświadczeniem. Dzięki temu, dużo trudniej jest ukryć lub przeoczyć błąd w kodzie, a w razie jego wykrycia może on być naprawiony natychmiast. W efekcie użytkownik nie musi czekać, aż dostawca wypuści na rynek nową, poprawioną wersję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Firmy wybierają otwarte źródła