First Escrow da bankom poręczenia

Urszula Chojnacka
opublikowano: 21-12-2000, 00:00

First Escrow da bankom poręczenia

Na polski rynek nieruchomości weszła firma First Escrow — Pierwszy Polski Fundusz Gwarancyjny. Spółka chce zabezpieczać transakcje zawierane między bankami, developerami i klientami. Pierwsze zyski mają się pojawić za dwa lata.

First Escrow, firma działająca od października 2000 r., pośredniczy w transakcjach na rynku nieruchomości między developerami, klientami i bankami.

— Przyprowadzamy klienta do banku i developera. Bank otwiera dla klienta powierniczy rachunek depozytowy. Mówiąc obrazowo, developer ma pewność, że po zakończeniu budowy otrzyma pieniądze. Z kolei klient jest pewien, że ich nie straci, ponieważ w razie niewywiązania się wykonawcy z umowy pieniądze nie zostaną wypłacone — mówi Anna Maliszewska, dyrektor warszawskiego oddziału.

First Escrow podpisał już umowy o współpracy z dwoma bankami.

— W tej chwili negocjujemy z kolejnymi dwoma tego typu instytucjami — podkreśla Anna Maliszewska.

W przyszłości spółka zamierza rozszerzyć zakres działania.

— Chcemy zaproponować zabezpieczenia dla zamówień publicznych. Np. wójt gminy zleca danej firmie wykonanie wodociągu, często płaci za usługę z góry, a gdy firma nie wywiązuje się z umowy, pieniądze przepadają. Umowa z nami gwarantowałaby, że firma nie dostanie środków w razie wadliwego wykonania lub niewykonania robót — wyjaśnia dyrektor warszawskiego oddziału spółki.

Udziałowcami spółki jest pięć osób fizycznych, a kapitał wynosi 100 tys. zł. Pierwsze zyski pojawią się najwcześniej za rok.

— Taka firma ma szanse powodzenia. Dzięki jej pośrednictwu deweloper ma gwarancję, że otrzyma pieniądze od klienta, jeżeli dobrze wywiąże się ze zobowiązania, a klient nie obawia się, że wyda pieniądze i nie otrzyma produktu albo otrzyma inny od zamówionego. Taki układ jest bezpieczniejszy dla obu stron — ocenia Sławomir Gajewski, doradca inwestycyjny Credit Suisse Asset Managament.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Chojnacka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / First Escrow da bankom poręczenia