Fiskus dociśnie uczciwych

opublikowano: 19-08-2018, 22:00

Nieskuteczność w walce z szarą strefą i poważne zagrożenia dla firm — tak BCC ocenia nowe pomysły MF na wzmocnienie kontroli skarbowych.

Business Centre Club (BCC) jest pierwszą organizacją przedsiębiorców, która na piśmie oceniła „jeszcze ciepły” projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, przedstawiony niedawno przez Ministerstwo Finansów (MF). Resort w uzasadnieniu proponowanych rozwiązań twierdził, że ich celem jest zwiększenie skuteczności zwalczania oszustw i wyłudzeń oraz ukrócenie agresywnej optymalizacji podatkowej. Natomiast lektura opinii BCC może poważnie zaniepokoić przedsiębiorców. Jan Furtas, ekspert podatkowy tej organizacji, podkreśla, że kilka pomysłów MF można uznać za potrzebne, jednak niektóre rozwiązania „budzą poważne wątpliwości , nie poprawią walki z szarą strefą, a jedynie utrudnią prowadzenie działalności gospodarczej przez uczciwych przedsiębiorców”. Co budzi szczególny niepokój? Przede wszystkim znaczne ułatwienia rozpoczynania i przeprowadzania w firmach kontroli celno-skarbowych. Projekt umożliwia rozpoczęcie inspekcji poprzez okazanie legitymacji służbowej jakiejkolwiek osobie przebywającej na terenie firmy (np. recepcjonistce, a teoretycznie nawet sprzątaczce). W takim przypadku organ będzie musiał doręczyć upoważnienie do kontroli „bez zbędnej zwłoki”.

USZCZELNIANIE SYSTEMU: Jako pierwsi opisujemy nowe uprawnienia dla organów skarbowych. Pisaliśmy o tym w „PB” z 3 sierpnia 2018 r.
Zobacz więcej

USZCZELNIANIE SYSTEMU: Jako pierwsi opisujemy nowe uprawnienia dla organów skarbowych. Pisaliśmy o tym w „PB” z 3 sierpnia 2018 r. Fot, Marek Wiśniewski

W opinii BCC czytamy, że „niedookreśloność sformułowania „bez zbędnej zwłoki” może sprawić, że kontrolujący rozpoczną działania bez wiedzy osób reprezentujących kontrolowanego, a jednocześnie doręczenie upoważnienia może nastąpić na długo po zakończeniu czynności”. BCC proponuje, aby upoważnienie było doręczane w określonym, bardzo krótkim, terminie. Jan Furtas ostrzega też przed groźną zmianą polegającą na ograniczaniu prawa podatników do korygowania deklaracji podatkowych po zakończeniu kontroli.

Obecnie w ciągu 14 dni po kontroli firma może skorygować swą deklarację i dopłacić brakujący podatek. Możliwa jest także ponowna korekta już skorygowanej deklaracji. Projekt tę drugą korektę kasuje. BCC podkreśla, że to bardzo utrudni sytuację firm, które skorygowały deklaracje, „ale nie zgadzając się z ustaleniami kontroli będą dążyć do kontynuowania merytorycznego sporu z bezpiecznej pozycji tj. poprzez odwrócenie poprzedniej korekty i wystąpienie z wnioskiem o nadpłatę”. Jan Furtas przypomina, że nierzadko zmienia się linia orzecznicza NSA w sprawach podatkowych, co umożliwia „odwracanie” dokonanych korekt.

„Odebranie podatnikom takiej możliwości mogłoby zatem znacząco pogarszać ich sytuację gospodarczą” — twierdzi BCC.

Dodaje, że zawarty w projekcie pomysł byłby niezgodny z konstytucją. Co jest pozytywnego w projekcie MF? Zdaniem BCC, korzystnymi dla firm propozycjami są m.in.: wymiana między urzędami informacji o złożeniu korekty, umożliwienie przeprowadzania kontroli celno-skarbowych na drogach (transport tekstyliów, głównie z Azji), wyeliminowanie możliwości rejestrowania VAT podmiotów, wobec których został orzeczony zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Projekt jest na wczesnym etapie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy