Fiskus dogadał się z kryptobranżą

opublikowano: 22-04-2018, 22:00

Wiceminister finansów ugasił kryptowalutowy pożar podatkową deklaracją. Resort rozpocznie prace legislacyjne.

Ministerstwo Finansów (MF) zgasiło piątkowy protest inwestorów kryptowalutowych pod murami resortu, zanim zdążył się rozpocząć. Paweł Gruza, wiceminister finansów, podczas briefingu prasowego zwrócił się do osób, które obracają wirtualnymi walutami, aby wstrzymały się ze składaniem deklaracji i płaceniem podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) do czasu wypracowania rozwiązań prawnych.

NOWE PRAWO: Rafał Zaorski, założyciel i prezes fundacji zrzeszającej ponad 20 tys. traderów i inwestorów, przekonał resort finansów do współpracy w zakresie zmiany przepisów podatkowych, dotyczących kryptowalut. Ministerstwo Finansów odstąpiło od poboru PCC i zapowiedziało pracę nad nowymi regulacjami. Nie oznacza to, że zmienia nastawienie do wirtualnych walut — nadal ostrzega przed ryzykiem kursowym i oszustami działającymi w branży.
Zobacz więcej

NOWE PRAWO: Rafał Zaorski, założyciel i prezes fundacji zrzeszającej ponad 20 tys. traderów i inwestorów, przekonał resort finansów do współpracy w zakresie zmiany przepisów podatkowych, dotyczących kryptowalut. Ministerstwo Finansów odstąpiło od poboru PCC i zapowiedziało pracę nad nowymi regulacjami. Nie oznacza to, że zmienia nastawienie do wirtualnych walut — nadal ostrzega przed ryzykiem kursowym i oszustami działającymi w branży. FOT. GK

— Zdecydowaliśmy się rozpocząć prace legislacyjne. Trzeba zastanowić się nad stworzeniem takich regulacji, które umożliwią zwolnienie z PCC tego typu transakcji. MF współpracuje z Komisją Nadzoru Finansowego. Do czasu wypracowania docelowych regulacji będą obowiązywały tymczasowe rozwiązania — powiedział wiceminister.

Do rozmów na temat tymczasowych rozwiązań podatkowych ministerstwo zaprosiło przedstawicieli kryptobranży. Obecnie, zgodnie z interpretacją organów skarbowych, dokonanie transakcji zakupu kryptowaluty oraz zamiany jednej na drugą obliguje do zapłaty jednoprocentowego podatku od wartości każdej z nich oraz złożenia stosownej dokumentacji w urzędzie skarbowym w ciągu dwóch tygodni. Deklaracją wiceministra zaskoczeni byli organizatorzy protestu.

— Cieszymy się, że ministerstwo odstąpiło od PCC. Do rozwiązania pozostała kwestia zamiany kryptowalut między sobą, np. bitcoina na litecoina, oraz podatku dochodowego — powiedział Rafał Zaorski, założyciel i prezes Fundacji Trading Jam. Zgodnie z zapowiedzią wiceministra, rozwiązania legislacyjne, które zostaną wypracowane, będą działały wstecz. Paweł Gruza zapewnił, że w przypadku osób, które już zapłaciły PCC, jedną z opcji jest zwrot podatku. — Nie odstępujemy od opodatkowania tego typu instrumentów oraz osiągniętego dochodu. Eliminujemy kaskadową naturę jednego z podatków. Przypominam wszystkim o konieczności składania PIT— podkreślił Paweł Gruza.

Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej powinny skorzystać z deklaracji PIT-36.

— Kwotę należy wpisać w polu: prawa autorskie i inne prawa. Za koszt uzyskania przychodu można uznać wydatek na zakup wirtualnych walut i prowizję giełdy — tłumaczy Marcelina Szwed-Ziemichód, doradca podatkowy i adwokat w kancelarii MSZtax. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie handlu kryptowalutami powinny sięgnąć, w zależności od formy opodatkowania, po PIT-36 (progresywny podatek dochodowy według skali 18 i 32 proc.) lub PIT-36L (podatek liniowy). Ich dochody lub straty będą wykazywane jako dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy