Fiskus kradnie czas

DI, PAP
opublikowano: 21-11-2012, 08:10

Rozliczenia podatkowe polskich firm trwają wciąż zbyt długo - alarmują Bank Światowy i PwC w raporcie do którego dotarła "Rzeczpospolita".

Jak wynika z corocznego raportu "Paying Taxes 2013" Banku Światowego i firmy doradczej PwC, podatki w Polsce są na tyle skomplikowane, że zajmują rodzimym przedsiębiorcom rekordowo dużo czasu - aż 286 godzin rocznie. Pod względem przyjazności podatkowej Polska zajmuje kompromitujące 114. miejsce w świecie na 185 badanych. W Europie gorzej jest tylko w Czechach i Bułgarii.

Zobacz więcej

fot. Puls Biznesu_Marek Wiśniewski

W stosunku do ubiegłorocznego rankingu Polska awansowała ze 128. miejsca. Ta nieduża poprawa wynikła - co zauważają autorzy raportu - z upowszechnienia elektronicznych rozliczeń. Od kilku lat zwykły Kowalski może wysłać roczne rozliczenie PIT z komputera, a przedsiębiorcy tak samo prześlą np. comiesięczne deklaracje z VAT.

Nadal całkiem nieźle na tle innych państw wypadamy pod względem wysokości podatków. W Polsce ogólne obciążenie dochodu przedsiębiorcy wyliczono na 43,8 proc. Większe jarzmo dźwigają np. Francuzi (65,7 proc.) czy Włosi (68,3 proc.). Są też jednak przykłady niższych obciążeń, np. w Irlandii jest to 26,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu