Fiskus nie jest zainteresowany

Paweł Jakubczak
opublikowano: 2006-09-19 00:00

Jeśli podatnik VAT udziela sporadycznych pożyczek, to są one zwolnione z tego podatku i z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Pożyczyliśmy pieniądze spółce, do której mamy zaufanie. To wyjątek, bo rzadko tak postępujemy. Jak powinniśmy rozliczyć podatkowo taką transakcję? — pyta dyrektor finansowy spółki, jednej z naszych Gazel Biznesu.

— Jeśli pożyczka jest udzielona na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej, a przedsiębiorca wykorzysta pieniądze w 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy, to pożyczka taka jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych — mówi Tomasz Michalik z kancelarii MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

A co, jeśli sporadycznie udzielona pożyczka nie jest przeznaczona na rozwój biznesu?

— Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług takie pożyczki są sklasyfikowane jako usługi świadczone poza systemem bankowym (PKWiU 65.22.10-00.90), które zalicza się do usług pośrednictwa finansowego zwolnionych z VAT — twierdzi Paweł Mazurkiewicz z kancelarii MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

— To zaś oznacza, że od takiej pożyczki udzielonej przez podatnika VAT, nie trzeba zapłacić także podatku od czynności cywilnoprawnych. Temu podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeśli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z VAT, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego — dodaje Paweł Mazurkiewicz.