Fiskus niechętnie zwraca VAT

opublikowano: 11-03-2014, 00:00

Podatki: Po wyroku TSUE niektórzy leasingodawcy i ich klienci mogą liczyć na zwrot nadpłaconego podatku VAT od ubezpieczeń. Tylko najpierw trzeba wygrać ze skarbówką

Spór o to, czy ubezpieczenie przedmiotu leasingu powinno być opodatkowane tak jak leasing, czy zwolnione z podatku, toczy się od lat. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 17 stycznia 2013 r. miał rozwiać te wątpliwości. Jednak nie rozwiał.

KAŻDY LEASINGODAWCA W INNEJ SYTUACJI: Rok temu TSUE orzekł, że usługa leasingu i ubezpieczenie przedmiotu leasingu co do zasady są dwiema odrębnymi usługami. Jednak niewiele się wyjaśniło. — Sytuacja w poszczególnych firmach leasingowych jest zróżnicowana — mówi Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu (ZPL). [FOT. GK]
KAŻDY LEASINGODAWCA W INNEJ SYTUACJI: Rok temu TSUE orzekł, że usługa leasingu i ubezpieczenie przedmiotu leasingu co do zasady są dwiema odrębnymi usługami. Jednak niewiele się wyjaśniło. — Sytuacja w poszczególnych firmach leasingowych jest zróżnicowana — mówi Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu (ZPL). [FOT. GK]
None
None

Każdy przypadek indywidualny

W 2009 r. WSA w Warszawie, oddalając skargę BGŻ Leasing na decyzję Izby Skarbowej, stwierdził, że „w sytuacji świadczenia usługi leasingu wraz z ubezpieczeniem przedmiotu leasingu mamy do czynienia z jedną usługą i w stosunku do świadczeń, które wchodzą w skład tej usługi, stosuje się te same zasady podatkowe”. W uchwale z 8 listopada 2010 r. (sygn. I FPS 3/10) NSA także uznał, że firma leasingowa powinna płacić VAT od całości, czyli zarówno od usługi leasingu, jak i od ubezpieczenia przedmiotu leasingu.

— W wyniku zawiadomienia ze strony Urzędu Kontroli Skarbowych o planowanym wszczęciu postępowań kontrolnych, większość firm leasingowych dokonała korekt deklaracji podatkowych za pięcioletnie okresy wstecz od grudnia 2010 r. i zapłaciła podatek VAT od składek ubezpieczeniowych razem z odsetkami, a dodatkowyciężar podatku VAT przerzuciła na swoich klientów — mówi Robert Bieńkowski, doradca zarządu mLeasing. W styczniu 2013 r. TSUE wydał wyrok, który był pozytywny dla leasingodawców i ich klientów, ale wprowadził sporo zamieszania szczególnie dla tych firm, które po uchwale NSA zapłaciły VAT od ubezpieczeń.

Dotyczył on sprawy BGŻ Leasing i stwierdzał, że usługa leasingu i ubezpieczenie przedmiotu leasingu co do zasady są dwiema odrębnymi usługami, więc ubezpieczenie jest zwolnione z podatku. Trybunał zaznaczył jednak, że dane czynności mogą być ze sobą na tyle powiązane, że należy je traktować jako jedną usługę, a ocena danego przypadku zależy od decyzji sądu krajowego. Minister finansów (MF) w interpretacji ogólnej z połowy 2013 r., w której dał leasingodawcom wskazówki, jak postępować po wyroku, też zwrócił uwagę, że każdy przypadek musi być rozpatrzony indywidualnie.

— W określonych przypadkach możliwe jest przyjęcie, że występuje usługa kompleksowa, tj. usługa ubezpieczenia powinna być opodatkowana zgodnie z zasadami przewidzianymi dla usługi leasingu (23 proc.). Jak stwierdza MF w interpretacji ogólnej, każdorazowo kwestia ta powinna podlegać szczegółowej analizie — potwierdza Tomasz Napierała, partner, doradca podatkowy w ABC Audit & Business Consulting Group.

Prawo, nie obowiązek

W związku z wyrokiem trybunału firmy leasingowe zyskały możliwość dokonywaniakorekt swoich deklaracji VAT i występowania o zwrot nadpłaconego podatku.

Jeśli obciążyły nim swoich klientów, to powinny zwrócić im część ceny odpowiadającej kwocie doliczonego wcześniej podatku VAT. MF zaznacza jednak, że korekta wystawionych wcześniej faktur z naliczonym podatkiem VAT po wyroku trybunału to prawo, a nie obowiązek leasingodawców. Tym samym to, czy ich klienci odzyskają niesłusznie nadpłacony VAT, zależy od tego, czy leasingodawcy zdecydują się zrobić korektę. Zdaniem Andrzeja Sugajskiego, dyrektora generalnego Związku Polskiego Leasingu (ZPL) ,trudno stwierdzić, jak po wyroku zachowali się leasingodawcy.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Sytuacja w poszczególnych firmach jest zróżnicowana. Nie wszystkich firm wyrok w ogóle dotyczył, jedne wystąpiły o interpretacje indywidualne, inne wróciły do stosowanych wcześniej rozwiązań, a jeszcze inne musiały wszcząć postępowania sądowe, z których część jest jeszcze w toku — mówi Andrzej Sugajski.

Skarbówka nieprzychylna

Z informacji pozyskanych od firm leasingowych wynika, że te, które mają taką możliwość, chętnie skorzystałyby ze zwrotu nadpłaty VAT oraz zwróciły go swoim klientom. Problemem są izby skarbowe, które często blokują podobne operacje. Stąd w niektórych przypadkach sprawy zostały skierowane do sądów i jeszcze tam tkwią. Kłopotów nie było w Pekao Leasing.

— Z dużą satysfakcją przyjęliśmy korzystne dla naszych klientów rozstrzygnięcie TSUE, które dla części faktur już w 2013 r. znalazło odzwierciedlenie w decyzjach krajowych organów podatkowych. Nasza spółka po otrzymaniu zwrotu pieniędzy skorygowała faktury VAT i przystąpiła do informowania ok. 8 tys. klientów o pozytywnym rozstrzygnięciu sprawy. Korekty faktur wraz z pismami informacyjnymi zostały wysłane w kwietniu i czerwcu 2013 r. Wysyłając korekty, zwróciliśmy się do naszych klientów z prośbą o wskazanie rachunku bankowego, na który mamy zwrócić VAT, oraz odesłanie oświadczenia potwierdzającego otrzymanie korekt. Cały proces był niestety bardzo czasochłonny i pracochłonny. W tym roku planujemy podobne postępowanie — mówi Błażej Szczecki, członek zarządu Pekao Leasing.

Na zwrot nadpłaconego podatku na pewno mogą też już liczyć klienci Raiffeisen-Leasing Polska. Spółka ogłosiła, że WSA w Warszawie w prawomocnych wyrokach potwierdził, że tezy przedstawione w wyroku TSUE mają zastosowanie w jej przypadku, a więc klienci dostaną zwrot podatku VAT od ubezpieczeń. Firma wysyła im skorygowane faktury, a VAT będzie zwracać w ciągu trzech miesięcy od otrzymania od nich informacji o tym, że trafiły do nich faktury korygujące.

— Proces dotyczy kilkunastu tysięcy przypadków — mówi Edyta Witczak z Raiffeisen Leasing. Millennium Leasing przekonuje natomiast, że w jego przypadku nigdy nie było podstaw do dokonywania jakichkolwiek korekt rozliczeń, ponieważ spółka zawsze usługi leasingu i ubezpieczenia świadczyła i świadczy jako jedną usługę.

— Wysokość wynagrodzenia z tytułu używania przedmiotu leasingu w umowach z Millennium Leasing była i jest ustalana, mając na uwadze również koszty ubezpieczenia, jako element wynagrodzenia za usługę leasingu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem VAT — tłumaczy Jerzy Strasz, radca prawny w Millennium Leasing.

Jego zdaniem, Millennium Leasing świadczył w ten sposób usługi także przed uchwałą NSA z 8 listopada 2010 r. Są także firmy, które nie obciążyły swoich klientów podatkiem VAT od składek ubezpieczeniowych.

— W przeciwieństwie do większości spółek leasingowych mLeasing nie obciążył swoich klientów podatkiem VAT od składek ubezpieczeniowych wynikającym z korekty. Natomiast wobec odmowy stwierdzenia nadpłaty podatku VAT przez organy podatkowe wystąpił do WSA o zwrot nadpłaconych kwot VAT. Transakcja jest już w dużej mierze rozliczona — mówi Robert Bieńkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane