Fiskus obniży rachunki za błędy

Urzędnicy chcą nieco złagodzić kary za pomyłki w dokumentach przewozowych towarów monitorowanych. Literówka może jednak kosztować… 10 tys. zł

Dostawcy paliw, tytoniu i innych towarów, którymi chętnie handlują przestępcy podatkowi, muszą zgłaszać ich przewóz w specjalnym systemie SENT. Taki wymóg wynika z ustawy o monitorowaniu transportu tych produktów. Podczas wypełniania dokumentów czasem zdarzają się pomyłki — srogo karane przez kontrolerów celnych i skarbowych. Taki los spotkał np. KDM, dostawcę paliw z południowo-zachodniej Polski. Zgłosił on przewóz w systemie SENT, ale nie wpisał numeru zezwolenia na przewozy. Podczas kontroli kierowca okazał funkcjonariuszom jego wypis, ale to nie uchroniło firmy przed sankcjami.

DOBRYMI CHĘCIAMI…: Fiskus chce ulżyć przedsiębiorcom, łagodząc kary za pomyłki w zgłoszeniach transportowych. Przedstawiciele firm nie są jednak usatysfakcjonowani skalą zmian
Zobacz więcej

DOBRYMI CHĘCIAMI…: Fiskus chce ulżyć przedsiębiorcom, łagodząc kary za pomyłki w zgłoszeniach transportowych. Przedstawiciele firm nie są jednak usatysfakcjonowani skalą zmian FOT. POMORSKA SŁUŻBA CELNA

— Mimo to została nałożona kara — 5 tys. zł. Ponieważ mieliśmy towar dla trzech odbiorców, w sumie sięgnęła 15 tys. zł. Zdarza się jednak, że mamy dostawę dla dziesięciu klientów. Wówczas kara za drobną omyłkę może wynieść aż 50 tys. zł — mówi Jacek Sala, prezes KDM Polska.

Prawnicy spółki argumentowali, że skoro kierowca w trakcie kontroli, podczas której nie wykazano żadnych uchybień podatkowych, okazał wypis zezwolenia, kara się nie należy. Urzędnicy byli innego zdania — uznali, że skoro wpisu numeru zezwolenia nie uzupełniono w systemie, sankcja jest konieczna.

Niewybaczalna literówka

Podobnych uchybień jest wiele. Dlatego na wniosek branżowych organizacji Ministerstwo Finansów zaproponowało złagodzenie przepisów. „Strona społeczna zwróciła uwagę na nieproporcjonalność wysokości kary do ujawnionej w trakcie kontroli nieprawidłowości. Mając na uwadze cel wprowadzonej regulacji, uchybienia powstałe w wyniku błędu, w sytuacji gdy podatki od przewożonych ze składów podatkowych towarów zostały wpłacone, stwierdzenie uchybienia w przesłanym zgłoszeniu winno znaleźć odzwierciedlenie w nałożeniu kary pieniężnej w mniejszej niż dotychczas kwocie” — napisali przedstawiciele biura prasowego resortu finansów w odpowiedzi na pytania „PB”.

Zgodnie z projektem, jeśli towar będzie przewożony ze składu podatkowego, akcyza i VAT zostaną wpłacone przez podmiot wysyłający, a ujawnione nieprawidłowości będą wynikiem oczywistego błędu i nie będą obejmować danych dotyczących towaru, kara sięgnie 2000 zł. Prawnicy KDM uważają zmiany za niewystarczające. Podkreślają, że problemem jest art. 22 ustawy, a nowelizowany jest art. 24. Twierdzą również, że w uzasadnieniu nowelizacji trafnie oceniono nieproporcjonalność wysokości kary do ujawnionej w trakcie kontroli nieprawidłowości, ale pojęcia z uzasadnienia i treści zmienianej ustawy nie są spójne. Problemem jest także brak taryfikatora, uzależniającego wysokość kary od zakresu i wagi pomyłki. Warto również podkreślić, że złagodzenie sankcji nie dotyczy błędów przy wpisaniu do systemu numerów rejestracyjnych środka transportu. Ciągnik i cysterna mają często różne numery. Jeśli w systemie wpisana zostanie tylko rejestracja cysterny, w której jest paliwo, albo pojawi się literówka w numerze, kara wyniesie… 10 tys. zł.

Bezkarna zwłoka

Uniknąć kar będą natomiast mogli przedsiębiorcy którzy nie zapłacą podatku w terminie, o ile nie zostaną skontrolowani, a po zrealizowaniu dostawy z własnej inicjatywy uiszczą daninę. Urzędnicy uważają, że w takim przypadku można mówić o „nieświadomym zaniechaniu nałożonych obowiązków”. „Zaproponowany został przepis, zgodnie z którym nie wszczyna się postępowania w sprawie o nałożenie kary pieniężnej, gdy nie doszło do uszczuplenia podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego” — twierdzi resort finansów.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy