Fiskus poczeka ze speckontrolami

Jarosław Królak
opublikowano: 20-10-2003, 00:00

Eksperci twierdzą, że specjalne urzędy skarbowe przeznaczone do obsługi dużych firm mogą wystartować dopiero 1 stycznia 2005 r.

Resort pracuje nad organizacją urzędów skarbowych dla dużych firm.

— Urzędy zaczną funkcjonować od 1 stycznia 2004 r. Ich głównym zadaniem będzie ułatwienie i przyspieszenie obsługi „elity” przedsiębiorców w celu usprawnienia poboru podatków oraz zapobieganie powstawaniu i nawarstwianiu się zaległości podatkowych — zapowiadał Jan Borkowski, dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, na niedawnym spotkaniu z członkami Business Centre Club.

Jednak prawda wygląda nieco inaczej. Okazuje się, że specjalne urzędy skarbowe mogą zacząć funkcjonować dopiero od początku 2005 r. Tak uważają eksperci z zakresu prawa podatkowego.

Od 1 września 2003 r. obowiązuje ustawa o utworzeniu wojewódzkich kolegiów skarbowych i zmianie innych ustaw. Jedną z tych „innych ustaw” jest nowelizacja ustawy o urzędach i izbach skarbowych. Mówi ona, że powstaną specjalne urzędy skarbowe dla największych firm.

Art. 5 ust. 9b określa kategorie podatników, którzy będą musieli przerejestrować się do „dużych” urzędów skarbowych. Ten artykuł wchodzi w życie 1 stycznia 2004 r. Problem polega na tym, że Ministerstwo Finansów popełniło w ustawie błąd legislacyjny! Art. 5a 1. mówi, że przerejestrowanie do „dużego” urzędu skarbowego następuje „z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym nastąpiło ich włączenie do danej kategorii podatników”. A przecież ich włączenie będzie mieć miejsce dopiero 1 stycznia 2004 r., kiedy to wejdzie w życie art. 5 ust. 9b określający te kategorie firm. Czyli od 1 stycznia 2004 r. trzeba doliczyć okrągły rok. Rachunek jest prosty — wychodzi 1 stycznia 2005 r.

— Przepis art. 5 ust. 9b, określający kategorie podatników do przerejestrowania, nie istnieje do końca 2003 r. Zatem nie można stwierdzić, którzy podatnicy podlegać będą „dużym” urzędom skarbowym i które firmy mają obowiązek zawiadomienia o tym swojego obecnego urzędu skarbowego. Obowiązek zawiadomienia i przerejestrowania nie ma w tym roku adresata, bowiem odwołuje się do podatników określonych w przepisie, który jeszcze nie obowiązuje. Skoro przepis określający tych podatników wejdzie w życie 1 stycznia 2004 r., to obowiązek przerejestrowania się powstanie dopiero 1 stycznia 2005 r. — wyjaśnia Andrzej Dębiec, szef działu podatkowego kancelarii prawnej Lovells.

Oznacza to, że dopiero do 15 października 2004 r. firmy muszą zawiadomić swój urząd skarbowy o spełnianiu warunków do przerejestrowania.

Co na to Ministerstwo Finansów? Na razie resort wystosował na swojej stronie internetowej „uprzejmie zaproszenie” do firm, aby zawiadomienia o przerejestrowaniu składały do 15 października 2003 r. Opóźnienia mają nie być karane.

Podobnie jak Andrzej Dębiec, uważają inni eksperci.

— Rzeczywiście z brzmienia gramatycznego tych przepisów wynika, że obowiązek przerejestrowania się do „dużych” urzędów skarbowych nastąpi dopiero z początkiem stycznia 2005 r. — mówi prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych.

— Problem jest niezwykle poważny. Z dokładnej analizy przepisów wynika, że podatnicy będą zobowiązani składać deklaracje o spełnianiu warunków do przerejestrowania do 15 października 2004 r. Fiskus natomiast twierdzi, że nowy system ruszy z początkiem stycznia 2004 r. Konsekwencje tego zamieszania mogą być groźne dla przedsiębiorstw — dodaje Arkadiusz Michaliszyn, doradca podatkowy z CMS Cameron McKenna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fiskus poczeka ze speckontrolami