Fiskus ściga pirackie oprogramowanie

Do przedsiębiorców posiadających nielegalne oprogramowanie może zapukać skarbówka. Będą też mieć problemy z eksportem towarów.

Dane firmy IDC, monitorującej rynek komputerowy i nowych technologii, wskazują, że ponad połowa oprogramowania oferowanego na aukcjach internetowych to podróbki lub płyty zawierające tzw. złośliwe dodatki.

Ich zakup naraża również przedsiębiorców na niepotrzebne straty, np. utratę danych własnych i klientów. Ale są też sankcje prawne.

W Polsce za wykorzystywanie nielegalnego oprogramowania dla osiągnięcia korzyści majątkowej grozi nawet kara pozbawienia wolności do lat pięciu, zgodnie z art. 278 kodeksu karnego. Na straży legalności stoi też ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Art. 116 wskazuje, że bezprawne rozpowszechnianie utworu, np. programu komputerowego, również zagrożone jest grzywną lub karą pozbawienia wolności — maksymalnie do pięciu lat. Kto sprawdza legalność oprogramowania?

— Znowelizowana ustawa o kontroli skarbowej umożliwia np. inspektorom skarbowym sprawdzenie nie tylko wiarygodności podstaw opodatkowania, źródeł pochodzenia majątku czy przychodów przedsiębiorcy, ale również legalności oprogramowania — przypomniał Piotr Marczuk, dyrektor Microsoft Polska, podczas seminarium„Przedsiębiorco. Eksportuj”, zorganizowanego przez Europejską Unię Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Klasy Średniej Unicorn.

Warto więc zachować wszelkie faktury, dowody zakupów sprzętu i programów IT, kody rejestracyjne itp. Brak licencji na oprogramowanie może również stanąć na przeszkodzie w działalności eksportowej polskich firm.

Dla przykładu, w USA, w stanach Luizjana i Waszyngton wprowadzono przepisy, dzięki którym można wystąpić na drogę prawną przeciwko przedsiębiorcom wykorzystującym nielegalne oprogramowanie w produkcji, sprzedaży lub marketingu produktów przeznaczonych na eksport do Stanów Zjednoczonych.

— Prokuratorzy generalni 39 stanów USA wystosowali już apel do władz federalnych, aby takie uregulowania obowiązywały na terenie całego kraju — zaznaczył Piotr Marczuk.

Przedsiębiorcom poleca on zatem wdrażanie profesjonalnych systemów zarządzania oprogramowaniem w firmie. Konieczność ich stosowania rośnie wraz z wielkością przedsiębiorstwa.

Przydatne strony

www.zrobtosamo.pl

Zawiera informacje na temat właściwego zarządzania oprogramowaniem (Software Asset Management), listę podmiotów, które dostarczają takie usługi, informacje o ochronie własności intelektualnej, zagrożeniach biznesowych związanych z używaniem nielegalnego oprogramowania w firmie.

www.eksportujlegalnie.pl

Można tu znaleźć pełne teksty amerykańskich regulacji dotyczących zwalczania nieuczciwej konkurencji (Unfair Competition Act — UCA), które zakazują importu towarów od producentów korzystających z nielegalnego oprogramowania. Prawo takie weszło już w życie w Waszyngtonie i Luizjanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fiskus ściga pirackie oprogramowanie