Fiskus uspokaja użytkowników budynków

opublikowano: 22-05-2015, 00:00

Będą zmiany w definicji budowli, określonej w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych — zapowiada MF.

Zakres opodatkowania budynków i budowli podatkiem od nieruchomości nie ulegnie zmianie — zapewnia Jarosław Neneman, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów (MF). Według niego, na zakres opodatkowania na pewno nie wpłynie zmiana definicji obiektu budowlanego, która zacznie obowiązywać 28 czerwca. Wiceminister uspokaja przedsiębiorców w odpowiedzi na interpelację posła Macieja Orzechowskiego w sprawie skutków nowelizacji prawa budowlanego, określającej w nowy sposób obiekt budowlany, do którego odwołuje się ustawa podatkowa.

Po jej uchwaleniu pojawiły się opinie, że w niektórych przypadkach będzie korzystna dla przedsiębiorców, bo zawęzi zakres opodatkowania, a w innych zwiększy obciążenie tą daniną. Jak niedawno pisaliśmy w „Pulsie Biznesu”, wiele może zależeć od interpretacji nowych przepisów, które mogą wywołać spory w tej sprawie. Obecnie przez obiekt budowlany należy rozumieć m.in. budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, a także budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami. Po zmianie definicji obiektem budowlanym będzie m.in. budynek, budowla bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.

Przedsiębiorców niepokoi szczególnie opodatkowanie instalacji i urządzeń znajdujących się wewnątrz budynków. Podatek, płacony od ich wartości, może dla części firm oznaczać niemały wydatek. Jarosław Neneman wyjaśnia, że celem nowelizacji było uproszczenie i skrócenie procedury budowlanej, a nie zmiana zakresu opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Wiceminister podkreśla m.in., że będzie mu podlegał budynek zdefiniowany jako obiekt budowlany (wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych), który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Jednocześnie zapowiada, że trwają prace nad doprecyzowaniem definicji budowli w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. MF prowadzi je we współpracy z dwoma innymi ministerstwami — infrastruktury i rozwoju oraz administracji i cyfryzacji. Nie wiadomo, czy i jak to wpłynie na zakres opodatkowania podatkiem od nieruchomości. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu