Fiskus wnikliwiej bada ceny transferowe

opublikowano: 28-09-2016, 22:00

Podmioty powiązane nie spieszą się z przygotowaniami do nowych obowiązków związanych z ich rozliczeniami — mówią eksperci PwC.

Co piąta firma zobowiązana do dokumentowania stosowanych przez nią cen transferowych nadal nie posiada takiej dokumentacji — możemy przeczytać w raporcie PwC „Co się zmienia w cenach transferowych”. Wynik zadziwia autorów badania ze względu na zmieniające się w przyszłym roku wymagania i zaostrzone kontrole fiskusa. Wspomnianym obowiązkiem dokumentacyjnym jest objętych ponad 20 tys. przedsiębiorstw działających w Polsce. Badanie PwC pokazuje, że w ostatnich latach 26 proc. firm było sprawdzanych przez skarbówkę pod kątem cen transferowych. W 45 proc. kontroli, którym zostali poddani respondenci, urzędy dokonały oszacowania, a 36 proc. z nich zakończyło się korektą podatku.

— Władze skarbowe wyposażyły się w nowe narzędzia, dzięki którym mogą przeprowadzać szczegółowe analizy. Fiskus posiada już dostęp do komercyjnych baz danych oraz buduje własne metody porównań informacji ze sprawozdań finansowych przedsiębiorstw — podkreśla Monika Laskowska, partner w dziale prawno-podatkowym PwC.

Jak zapowiada, urzędy zaczną powszechnie korzystać ze wspomnianych baz, aby zweryfikować, czy stosowane przez podatników wzajemne rozliczenia mają charakter rynkowy. Co prawda obecne przepisy wprost nie nakładają na podatników obowiązku sporządzaniatego rodzaju porównań, ale 26 proc. respondentów przyznało, że w trakcie kontroli było proszonych o przekazanie takich analiz. 56 proc. badanych do tej pory nie przygotowywało żadnych porównań, a 22 proc. dysponuje jedynie analizami przygotowanymi na podstawie danych globalnych (regionalnych), które mogą nie spełniać polskich wymagań.

Eksperci PwC przypominają, że w myśl nowych przepisów w podatkach dochodowych od osób prawnych (CIT) i fizycznych (PIT) część podatników dokonujących transakcji z podmiotami powiązanymi będzie zobowiązana do dokumentowania cen znacznie obszerniej niż obecnie. Regulacje te wymagają m.in. przygotowywania studiów porównawczych na podstawie lokalnych danych dla poszczególnych transakcji i zdarzeń, a za właściwe ustalenie cen transferowych na poziomie rynkowym zarządy spółek będą ponosić osobistą odpowiedzialność.

— Część podatników rozpoczęła przygotowania do zmian. Wydaje się jednak, że wielu nie zdaje sobie sprawy ze znaczenia i zakresu nadchodzących obowiązków — komentuje Piotr Wiewiórka, partner w dziale prawno-podatkowym PwC. Zwraca uwagę, że zostało niewiele czasu na przygotowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Fiskus wnikliwiej bada ceny transferowe