Fiskus wyciągnie pomocną dłoń

opublikowano: 01-04-2015, 00:00

Asystenci dla małych firm, specurząd dla wielkich, załatwianie spraw ZUS i akcyzowych — tak ma się zmienić skarbówka.

Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy o administracji podatkowej. To ogromny akt prawny, który zmieni organizację i funkcjonowanie aparatu fiskalnego. Co ważne, w konsultacjach społecznych reformy zostały pozytywnie przyjęte przez środowiska przedsiębiorców.

Rząd chce, by weszły w życie od 1 stycznia 2016 r. W urzędach skarbowych pojawią się tzw. asystenci podatników. Ich zadaniem będzie udzielanie pomocy małym firmom przez 18 miesięcy od założenia biznesu. Z myślą o największych podmiotach zostanie wydzielony specjalny urząd skarbowy.

Resort finansów obiecuje, że skieruje do niego najlepsze kadry, dzięki czemu poprawi się obsługa dużych podatników. W specurzędzie będą rozliczać się firmy o rocznych przychodach powyżej 50 mln EUR oraz banki (oprócz spółdzielczych) i pozostałe instytucje finansowe. W 19 tzw. wyspecjalizowanych urzędach skarbowych obsługiwane będą firmy o rocznych przychodach powyżej 3 mln EUR (obecnie 5 mln EUR).

Pozostali podatnicy będą mogli załatwiać sprawy podatkowe w dowolnym urzędzie skarbowym w kraju (składać podania, deklaracje, uzyskiwać zaświadczenia i wyjaśnienia). Pojawi się także możliwość załatwiania spraw zusowskich (składanie dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych) oraz akcyzowych.

„Wdrożenie systemu obsługi i wsparcia podatnika podniesie poziom dobrowolnego wypełniania obowiązków podatkowych, czego wynikiem będzie właściwe i terminowe deklarowanie zobowiązań bez konieczności wszczynania kontroli podatkowych i czynności sprawdzających” — informuje Centrum Informacyjne Rządu.

Warto dodać, że zostanie też utworzone nowe, ważne stanowisko w strukturach resortu finansów — szef administracji podatkowej. To on, a nie minister finansów, będzie zwierzchnikiem fiskusa. Na tę funkcję zostanie powołany jeden z wiceministrów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane