Fitch negatywnie ocenia perspektywy samorządów

DI
opublikowano: 20-12-2011, 11:37

Gminy, powiaty i województwa nie zakręcą kurka z pieniędzmi na inwestycje, ale to odbije się na ich wynikach - ocenia agencja ratingowa.

Oto jej komunikat:

Zdaniem Fitch w 2012r. ratingi niektórych samorządów mogą znaleźć się pod presją. Wyniki operacyjne JST mogą nadal się pogarszać, co ograniczy ich zdolność do finansowania inwestycji ze środków własnych. Realizacja projektów współfinansowanych ze środków unijnych spowoduje dalszy wzrost zadłużenia bezpośredniego JST. Fitch spodziewa się również wzrostu ryzyka pośredniego JST, ponieważ wiele strategicznych inwestycji infrastrukturalnych jest realizowanych przez spółki samorządowe.

Od 2008 r. utrzymuje się wysoka presja na wzrost wydatków operacyjnych JST, której nie towarzyszy odpowiedni wzrost dochodów operacyjnych. Wydatki operacyjne rosły m.in. w wyniku rosnących kosztów świadczonych usług oraz przekazywania samorządom kolejnych zadań bez zapewnienia odpowiedniego finansowania. W opinii Fitch, tendencja ta będzie się utrzymywała również w 2012 r., prowadząc do dalszego pogorszenia się sytuacji finansowej JST.

Fitch uważa, że w 2012 r. wyniki operacyjne sektora pogorszą się. Nadwyżka operacyjna może spaść poniżej 8% dochodów operacyjnych, podczas gdy w 2008 r. wyniosła ona 16%. Wpłynie to na dalsze ograniczenie zdolności samorządów do finansowania wydatków inwestycyjnych ze środków własnych.

Fitch spodziewa się, że w 2012 roku łączne wydatki majątkowe samorządów będą wysokie, około 50 mld zł lub 25% wydatków ogółem. Wysokie wydatki na inwestycje przyczynią się do wzrostu zadłużenia sektora samorządowego. Słabsze wyniki na poziomie operacyjnym oraz rosnące zadłużenie pogorszą wskaźniki obsługi długu w 2012r. i latach następnych. Zdaniem Fitch w 2012r. obsługa zadłużenia może stanowić około 80% nadwyżki operacyjnej (67% w 2010r.).

Fitch zauważa, że wiele samorządów, których zadłużenie zbliża się do limitów określonych w ustawie o finansach publicznych (60% i 15%) decyduje się realizować inwestycje poprzez spółki samorządowe. Chociaż zadłużenie spółek nie jest ujmowane w budżetach lokalnych, Fitch zauważa, że stanowi one istotne ryzyko dla finansów JST.

Możliwości JST w zakresie zaciągania długu mogą zostać ograniczone przez rząd, który planuje zmniejszyć deficyt sektora finansów publicznych do 3% w 2012r., a następnie do 1% w 2014r. Ponadto, jeśli dług publiczny przekroczy 55% PKB, rząd i samorządy będą musiały pokazać zrównoważone budżety, co ograniczy zdolność JST do realizacji inwestycji finansowanych z zadłużenia.

\

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane