Fitch obniżył do BBB rating dla Olsztyna

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 16-03-2005, 16:44

Fitch Ratings, międzynarodowa agencja ratingowa, obniżyła krajowy długoterminowy rating Miasta Olsztyna do ‘BBB(pol)’ (potrójne B) z ‘A-(pol)‘ (A minus). Perspektywa ratingu jest stabilna.

Fitch Ratings, międzynarodowa agencja ratingowa, obniżyła krajowy długoterminowy rating Miasta Olsztyna do ‘BBB(pol)’ (potrójne B) z ‘A-(pol)‘ (A minus). Perspektywa ratingu jest stabilna.

Rating odzwierciedla słabe wyniki budżetowe, bardzo niskie marże operacyjną i bieżącą oraz niewystarczający do obsługi zadłużenia bilans operacyjny. Uwzględnia również poprawę gospodarki krajowej, która pozytywnie wpłynęła na dochody podatkowe. Rating ponadto bierze pod uwagę fakt, że Miasto jest świadome konieczności restrukturyzacji wydatków operacyjnych zwłaszcza w sektorze oświaty.

Stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla oczekiwanie Fitch’a, że Miasto będzie w stanie uniknąć dalszego pogarszania się wyników budżetowych oraz, że będzie skutecznie kontrolować wydatki operacyjne. Fitch będzie obserwował sytuację finansową Miasta.

Miasto skorzysta na poprawie lokalnej gospodarki oraz wprowadzeniu w 2004r. nowego modelu finansowego, który zwiększył udziały Miasta w podatkach dochodowych, co przyczyniło się do poprawy dochodów. Wpływy z podatków dochodowych uległy poprawie. W 2004r. dochody z CIT były o 26,7% wyższe od przyjętych w budżecie, dochody z PIT również uległy poprawie. W budżecie na 2005r. przewiduje się dalszy wzrost dochodów z podatków dochodowych (o 18%).

W latach 2000-2004 wyniki operacyjne Miasta były słabe. Najlepsze wyniki Miasto osiągnęło w 2002r., kiedy marża operacyjna (liczona jako bilans operacyjny do dochodów operacyjnych) i marża bieżąca (bilans bieżący do dochodów operacyjnych) wyniosły odpowiednio 5,1% oraz 4,3%. W 2004r. marże spadły do 1,4% i 0,9%.

Mimo, że wzrost dochodów operacyjnych był nieznacznie wyższy (5,3%) niż wydatków operacyjnych (4,8%) nie wpłynęło to znacząco na poprawę bilansu operacyjnego, który w 2004r. wyniósł zaledwie 5,3 mln zł. Elastyczność Miasta w zakresie wydatków operacyjnych jest ograniczona, ponieważ większość z nich (55%) stanowią wydatki na wynagrodzenia. Wydatki według działów są zdominowane przez wydatki na oświatę i edukacyjną opiekę wychowawczą (ok. 50% wydatków ogółem). Subwencja oświatowa nie wystarcza na pokrycie wszystkich wydatków sektora. Miasto posiada program racjonalizacji wydatków w oświacie jednak nie przyniesie on natychmiastowych rezultatów, ponadto spotyka się on z silnym oporem ze strony lokalnego społeczeństwa.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane